GospodarkaNaukaPaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiatZdrowie i medycyna

Polska jednym z najgorszych miejsc do życia podczas pandemii…

Polska w rankingu Bloomberga

Jak wynika z rankingu Bloomberga, Singapur jest najlepszym miejscem do życia podczas pandemii. Na drugim końcu skali znalazły się kraje takie jak Brazylia, Argentyna oraz… Polska. Sam ranking to ocena 53 największych światowych gospodarek i przygotowano go na podstawie szeregu wskaźników, w tym danych dotyczących dostępu do szczepionek przeciwko COVID-19, swobody przemieszczania się i przeprowadzanych na koronawirusa testów.

Singapur uzyskał w „rankingu odporności” 79,7 pkt. Azjatycki kraj doceniono za program ścisłej kwarantanny i wprowadzenie ograniczeń hamujących rozprzestrzenianie się wirusa, przy jednoczesnym zapewnieniu swobód mieszkańcom. Jak określa to Bloomberg: „Singapurczycy w dużej mierze mogą zajmować się swoim codziennym życiem”.

Na kolejnych miejscach w rankingu znalazły się Nowa Zelandia (79,6 pkt) oraz Australia (76,2 pkt). Dalej jest Izrael (74,9), a Stany Zjednoczone awansowały o cztery pozycje, i obecnie znajdują się na 17. miejscu (65,3 pkt) zestawienia. W przypadku USA pochwalono szybki program szczepień, dzięki któremu znacznie spadła liczba dobowych zgonów spowodowanych COVID-19. O siedem miejsc na 18. pozycję rankingu (64,3) awansowała również Wielka Brytania, a wszystko ze względu na sprawne i stopniowe luzowanie obostrzeń.

Australia wprowadza karę więzienia dla każdej osoby wracającej z Indii

Polska ze słabym wynikiem

Indie, które obecnie zmagają się z nowym wariantem koronawirusa, spadły na 30. pozycję zestawienia. Na drugim końcu skali znalazła się Brazylia, Polska oraz Argentyna, i to te kraje są uznawane za najgorsze miejsca do życia podczas pandemii.

Nigdzie sytuacja nie potoczyła się bardziej niepokojąco niż w Polsce i Brazylii, które spadły na dwa ostatnie miejsca pośród 53 ocenianych krajów.

– tłumaczy Bloomberg.

W ostatnim czasie nasz kraj przoduje w rankingu w liczbie miesięcznych zgonów na 100 tys. mieszkańców. I faktycznie, cały czas jest to ogromnym problemem. To właśnie ten covidowy wskaźnik mocno zaważył o pozycji w rankingu.

Ranking Bloomberga wykorzystuje szeroki zakres danych, aby uchwycić, gdzie z pandemią radzi się najskuteczniej, od śmiertelności i wskaźników badań do dostępu do szczepionek i swobody przemieszczania się. Co miesiąc ocenia gospodarki o wartości ponad 200 mld dolarów na podstawie dziesięciu podstawowych wskaźników.

Źródło: RP, Bloomberg

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close