Bez kategorii

Jersey odcięte od prądu? Napięta sytuacja miedzy Anglią a Francją: “Jesteśmy gotowi na wojnę”.

Ponad stu francuskich rybaków zaczęło blokadę brytyjskiej wyspy Jersey na Kanale La Manche. Dodatkowo francuska minister gospodarki morskiej Annick Girardin zagroziła odcięciem dostaw prądu na wyspę. Boris Johnson wysłał dwa okręty pancerne, aby “chronić mieszkańców”. A wszystko poszło o… połowy ryb. 

Dwa okręty wojenne Royal Navy “HMS Severn” i “HMS Tamar”, wysłano w okolicę wyspy Jersey, po groźbach francuskiego rządu. Spór wyszedł po informacji o nowym systemie certyfikacji rybaków, którzy łowią w okolicach terytorium Jersey.

Licencjonowanie wprowadzono po Brexicie przez rząd Jersey w ramach umowy o handlu i współpracy między Wielką Brytanią a UE. System certyfikacji polega na udowodnieniu historii połowów na wodach Jersey. Jednakże wielu rybaków skarżyło się, że dostęp do licencji jest utrudniony, przez co zdobycie certyfikacji jest niemal niemożliwe.

Twardy Brexit przechodzi do historii! Wielka Brytania i UE podpisały umowę handlową!

Francuski rząd uważa, że licencjonowanie jest bezprawne i nie było konsultowane z Unią Europejską. Z tego powodu francuska minister gospodarki morskiej Annick Girardin ostrzegła, że odetnie prąd wyspie, który opiera się w 95% na dostawach podwodnymi kablami z Francji. Polityk przestrzega, że Paryż gotowy jest na wiele “środków odwetowych”, które uderzą bezpośrednio w gospodarkę brytyjską.

Czy Francja odetnie prąd wyspie Jersey?

Rybacy – wspierani przez Emmanuela Macrona – zobowiązali się do odcięcia wyspy, chyba że będą mogli łowić na brytyjskich wodach bez zezwoleń. David Sellam, szef urzędu morskiego w Normandii, powiedział:

Jesteśmy gotowi na wojnę. Możemy rzucić Jersey na kolana, jeśli to konieczne.

Sellam dodał również, że według niego Jersey zostało przejęte przez “ekstremistyczną falangę, która chce ograniczyć francuski dostęp do połowów i czerpać zyski z Brexitu”.

Tymczasem 100 000 mieszkańców jest w pełni zależne od dostaw zewnętrznych. Dlatego jak informuje Telegraph, Wielka Brytania mogłaby kupować energię elektryczną z Holandii. Niemniej jednak byłyby to dodatkowe koszty, które spowodowałyby problem na całej wyspie.

Źródło: DailyMail

Wielka Brytania przekazała pełne poparcie dla rządu w Jersey. W oświadczeniu przekazała, że dyplomatyczny skandal jest “zaskakujący i rozczarowujący, zwłaszcza od bliskiego sąsiada”.

Aktualizacja:

Jak się szybko okazało, okręty wojenne szybko przepłoszyły jurnych rybaków. Jak informuje Daily Mail, dowództwo nakazało żołnierzom na powrót do domu. Około godziny 13:30 gromada 100 statków powróciła do domu, kiedy tylko komandosi z Royal Navy pojawili się na horyzoncie.

Don Thompson, prezes Jersey Fishermen’s Association, powiedział Sky News, że francuskie łodzie blokujące port wróciły do domu, ale nie zrezygnowały ze swoich żądań. Wszystko dlatego, że UE oskarżyła Jersey o złamanie umowy o wycofaniu się z Brexitu.

Władze Wielkiej Brytanii poinformowały w oficjalnym oświadczeniu, że mimo wszystko będą wspierać rząd w Jersey w rozmowach z Komisją Europejską. Urzędnicy UE stwierdzili bowiem, że warunki umowy handlowej między Eurolandem a Wielką Brytanią nie są spełniane na wodach u wybrzeży Jersey. Oznacza to, że warunki nałożone na licencje dla francuskich łodzi rybackich są nielegalne i nie powinny być egzekwowane w praktyce.

Źródło: Daily Mail, The Sun

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close