Kultura i sztukaMarketingMediaTechnologie

Twitter dodaje “słoik na napiwki”, aby zapłacić za dobre tweetowanie

Twitter oferuje “słoik na napiwki”

Twitter uruchomił nową funkcję “słoik na napiwki”, która pozwala ludziom przesyłać pieniądze innym osobom w sieci społecznościowej. Firma twierdzi, że funkcja ta jest łatwym sposobem na wsparcie “twórców”. Po pierwsze, tylko wybrana grupa osób może otrzymywać wskazówki – grupa, o której mówi Twitter, składa się z “twórców”, dziennikarzy, ekspertów i organizacji non-profit. Jednak funkcja była również krytykowana za ujawnianie danych osobowych, takich jak adresy e-mail.

Funkcja “słoik na napiwki” dodaje małą ikonę do profilu użytkownika – na razie tylko na urządzeniach mobilnych – z menu rozwijanym dla innych dostawców płatności, takich jak PayPal, Venmo lub aplikacja gotówkowa, z których dwa ostatnie są popularne w USA. Ponieważ płatność jest dokonywana za pośrednictwem tych zewnętrznych systemów, niektórzy użytkownicy Twittera zauważyli, że napiwek konta PayPal pozwala odbiorcy poznać adres e-mail nadawcy napiwku. W innych przypadkach można było sprawdzić adres e-mail odbiorcy, niezależnie od tego, czy wysłano pieniądze.

Po tym, jak ekspert ds. bezpieczeństwa, Rachel Tobac, zwrócił uwagę na problem, kierownik produktu na Twitterze, Kayvon Beykpour, podziękował jej za zwrócenie uwagi, ale powiedział, że Twitter nie może kontrolować, w jaki sposób PayPal radzi sobie z tym problemem. Zamiast tego, Twitter powiedział, że aktualizuje informacje wokół “słoika na napiwki”, aby było jasne, że niektóre szczegóły mogą zostać udostępnione.

Słupski Fimal zapłaci pracownikom 1 000 zł za zaszczepienie się!

Nieetyczne?

Funkcja “słoika na napiwki” obsługuje również Bandcamp – szeroko stosowany przez muzyków – i Patreon, używany przez wszelkiego rodzaju niezależnych twórców cyfrowych. Twitter twierdzi, że dodatek został zainspirowany przez ludzi, którzy dodali linki do płatności lub reklamy Patreon w odpowiedziach na viralowe tweety.

Mówi się, że więcej osób będzie mogło “wkrótce” dodać nową funkcję do swojego profilu. Istnieją jednak pewne obawy dotyczące sposobu, w jaki będzie ona używana. Zwłaszcza dziennikarzom często zakazuje się przyjmowania prezentów i nie jest jasne, jak “napiwki” będą traktowane przez organizacje informacyjne.

Wygląda na to, że funkcja słoika ze wskazówkami na Twitterze spowoduje pewne problemy dla redakcji.

– napisał na Twitterze Ryan Lizza, korespondent Politico w Waszyngtonie.

Inny reporter piszący dla amerykańskiej gazety napisał:

Z jednej strony funkcja może doprowadzić do ​​tworzenia nieetycznych sytuacji. Z drugiej strony… nie zarabiam dużo pieniędzy, a świat jest ciężki.

“Słoik na napiwki” jest najnowszym z serii eksperymentów przeprowadzonych w sieci społecznościowej, w której wzrost liczby użytkowników w ostatnich latach był powolny.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close