Business lifestyleInwestycjeKultura i sztukaPaństwoPolitykaPolskaTurystyka

Morawiecki zapowiedział, że Polska odkupi dom Marii Curie-Skłodowskiej

Polska kupi dom Marii Curie-Skłodowskiej

Premier Mateusz Morawiecki poinformował na swoim Twitterze, że Polska chce kupić paryski dom Marii Curie-Skłodowskiej .

Zleciłem działania zmierzające do zakupu domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem. MSZ jest w kontakcie z ambasadą RP we Francji w tej sprawie. To miejsce to część polskiej historii.

– napisał premier Morawiecki.

Do pomysłu entuzjastycznie podszedł europoseł Jacek Saryusz-Wolski, który uważa, że Polska powinna kupić dom Marii Curie-Skłodowskiej pod Paryżem i stworzyć tam muzeum.

Pomysł poparł również dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz ambasador Polski w Algierii Witold Spirydowicz.

Dom Państwa Curie to byłaby świetna okazja do promocji PL. Przypomnę, Hotel Lambert utracony. Pałacyk Paderewskiego zburzyli Szwajcarzy (…) Muzeum w Rapperswil zagrożone likwidacją.

– skomentował ambasador Spirydowicz.

Marzy mi się, by Polska Fundacja Narodowa czy inny rządowy twór, zamiast topić miliony w beznadziejne projekty, kupił nam ten dom.

– komentuje dziennikarz Tomasz Golonko.

Po skargach pracowników, ZUS sprawdzi warunki pracy w TVNie

Dom kosztuje 790 tysięcy euro

Dom Marii Curie-Skłodowskiej i jej męża Piotra, jest położony w Saint-Remy-les-Chevreuse w podparyskim departamencie Yvelines. Budynek o powierzchni 120 metrów kw. został wystawiony na sprzedaż za 790 tysięcy euro. Nieruchomość wymaga niestety remontu, którego koszt szacowany jest na 200 tysięcy euro.

Należy przerobić piwnicę, strych, dach i izolację.

– powiedział francuskiemu dziennikowi “Le Parisien” dyrektor agencji Stephane Plaza w Saint-Remy Daniel Cazou-Mingot.

Dom Marii Skłodowska-Curie posiada duży ogród o powierzchni 900 metrów kw. Jest położony około 600 m od stacji kolejki RER, co jest jedną z zalet przemawiających za stworzeniem tam obiektu muzealnego.

Maria Skłodowska-Curie w 1903 r. wraz z mężem Piotrem Curie oraz Henrim Becquerelem otrzymała Nagrodę Nobla z fizyki za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości. Z kolei w 1911 r. została nagrodzona Noblem z chemii za odkrycie pierwiastków polon i rad. Jak podkreślają agenci nieruchomości, w latach 1904-1906 małżeństwo Curie regularnie odwiedzało ten dom wraz z rodziną, aby odpocząć z dala od zgiełku stolicy. W domu zachowały się stare gobeliny i terakota z epoki.

Źródło: Business Insider

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close