MediaPaństwoPolskaPrawoRynek pracyZwiązki zawodowe

Po skargach pracowników, ZUS sprawdzi warunki pracy w TVNie

ZUS skontroluje TVN?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamierza przesłuchać współpracowników TVN w sprawie warunków pracy i ewentualnego naruszania praw pracowniczych. Majowe przesłuchania ZUS to wynik skargi, jaką 1,5 roku temu złożył były współpracownik TVN, Kamil Różalski wraz z grupą innych osób. Biuro prasowe TVN Discovery Polska zapewnia, że warunki zatrudnienia osób w ramach współpracy z TVN są zgodne z prawem.

Przypomnijmy, że Kamil Różalski (przez 23 lata operator obrazu w TVN) zarzucił TVN poważne naruszenia praw pracowniczych, zwłaszcza wobec grupy osób, które kilka lat temu pod presją zwierzchników musiały przejść z etatów na umowy cywilnoprawne. Autor stwierdził, że w takiej formie związanych jest z nadawcą 1,8 tys. osób.

Ja, moje koleżanki i koledzy byliśmy traktowani jak ludzie drugiej kategorii. Stawaliśmy się ofiarami mobbingu, współczesnego niewolnictwa, wykluczenia zawodowego, szantażu, odwetu. Byliśmy zmuszani przez pracodawcę do pracy po 16-17 godzin dziennie, w wyniku czego traciliśmy zdrowie.

– stwierdził.

Różalski poinformował, że jeszcze w maju osoby składające skargę na TVN będą przesłuchane przez ZUS.

Mamy nadzieję, że dojdzie do kontroli wszystkich umów śmieciowych i B2B w całym TVN-ie i około 450 milionów złotych znajdzie się w kasie ZUS, a nie w kieszeniach udziałowców Discovery Inc. Mamy też nadzieję, że około 1800 osób nabędzie prawo do bezpłatnego leczenia oraz emerytury w przyszłości. Mamy nadzieję, że kontrola ZUS obnaży i jednoznacznie skompromituje TVN oraz Discovery Inc., pokazując skalę łamania prawa w Polsce.

– skomentował na swoim Facebooku.

TVN znowu zwalnia ludzi. Ze stacją TVN24 ma się pożegnać kilkanaście osób

Stacja nie ma sobie nic do zarzucenia

Różalski podkreśla, że kontrola ZUS „ma pokazać hipokryzję Discovery”, które wielokrotnie było informowane o patologiach i łamaniu prawa w TVN. Co na to stacja? Biuro prasowe TVN Grupy Discovery zapewnia, że warunki zatrudnienia osób w ramach współpracy z TVN są zgodne z prawem, a każde zgłoszenie dotyczące potencjalnego naruszenia obowiązujących w firmie zasad ma być też “bardzo dokładnie analizowane”.

Traktujemy je poważnie. Wewnętrzne postępowania wyjaśniające w takich sprawach są objęte poufnością i nie udzielamy na ich temat informacji. Wobec osób składających skargi nie są wyciągane negatywne konsekwencje, a każda osoba oceniana jest wyłącznie na podstawie swoich kompetencji i zaangażowania w wykonywaną pracę.

– przekazało biuro.

Źródło: Wirtualne Media

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close