Kultura i sztukaNaukaPaństwoPolitykaPolskaPrawo

Zniszczyli żłobek “Tęczowy Domek”, bo nazwa kojarzy się z LGBT?

Tęczowy Domek zdewastowany

Jak informuje Dziennik Wschodni, nieznani sprawcy zdewastowali świdnicki żłobek i przedszkole Tęczowy Domek. Kolorowa elewacja budynku i napis z nazwą zostały oblane oleistą substancją. Zniszczono również urządzenia na placu zabaw.

Nazwy Tęczowy Domek używamy od 2011 r. Nazwę wymyśliła moja córka. Kiedy zobaczyła logo naszej placówki, oznajmiła, że jest to taki tęczowy domek i tak zostało. Dla mnie tęczowy domek oznacza szczęśliwe i radosne dzieci.

– mówi Edyta Dąbska, dyrektorka i założycielka Niepublicznego Przedszkola i Żłobka Tęczowy Domek w Świdniku.

W nocy z 1 na 2 maja nieznani sprawcy zniszczyli elewację żłobka i przedszkola. Zniszczono nie tylko kolorową, pełną rysunków elewację budynku od frontu, ale też urządzenia na placu zabaw znajdującym się tuż obok placówki. Ślady zarówno na ścianach budynku, jak też na kostce brukowej, są cały czas widoczne.

Zaalarmowali nas rodzice dzieci, którzy mieszkają w sąsiedztwie. To było w niedzielę 2 maja, w godzinach popołudniowych. O tym, co czułam po tym, jak wysiadałam z samochodu i zobaczyłam zniszczenia, trudno mi mówić. Nie chcę wracać do tych przeżyć. Było i jest mi naprawdę bardzo przykro.

– mówi dyrektor.

Straty oszacowano wstępnie na około 150 tysięcy złotych. Sprawą zajmują się już policjanci, którzy zabezpieczyli ślady i monitoring. Asp. Elwira Domaradzka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Świdniku, poinformowała, że trwa dochodzenie w tej sprawie, a policja planuje również przesłuchać świadków. Co ciekawe, podobny incydent miał już miejsce w przeszłości. w 2018 r. elewacja budynku także została oblana czarną farbą.

Przed atakiem nie było żadnych pogróżek ani innych niepokojących zdarzeń. W mojej ocenie chodzi o atak na placówkę. Być może zrobił to ktoś, komu zależało na tym, aby te zniszczenia było widać z ulicy. Bardzo staramy się, aby nasza placówka była jak najlepsza. Cały czas się rozwijamy i inwestujemy. Ale żadnych podejrzeń, kto to mógł zrobić i dlaczego nie mam.

– mówi Edyta Dąbska.

Kraśnik zmieni nazwę klubu LKS Tęcza, bo to “promocja LGBT”? Trolling internautów wszedł za mocno

Wandale, czy homofoby?

Podejrzenia co do tego, dlaczego Tęczowy Domek został zdewastowany, mają jednak mieszkańcy i władze miasta. Wskazują tu na opcję tak zwanej uchwały antyLGBT.

Możliwości są dwie. Albo są to jakieś działania konkurencji, albo – co moim zdaniem jest bardziej prawdopodobne – jakimś osobom niespełna rozumu przeszkadza tęcza.

– uważa Mariusz Wilk, szef klubu radnych Świdnik Wspólna Sprawa.

Warto dodać, że Świdnik jest jednym z miast, w których radni przegłosowali tzw. uchwałę anty-LGBT.

Świdnik Wspólna Sprawa już trzy razy wnioskował o uchylenie tego stanowiska. Niestety, bezskutecznie. Wygląda na to, że starsi radni z klubu burmistrza są niereformowalni, a ci młodsi chyba nie wiedzą do końca, o co chodzi. Moim zdaniem ta uchwała może być pewnym mandatem do takich aktów wandalizmu.

– dodaje radny.

W tym kontekście warto przypomnieć również zeszłoroczny atak na stanowisko “Zmień piec” we Wrocławiu. Agresywny mężczyzna kopnął stoisko akcji, rozstawione w niedzielę przed jednym z kościołów we Wrocławiu. Akcja “Zmień piec” to element realizowanej przez wrocławski ratusz kampanii “Wrocław bez smogu”, zachęcającej do stosowania bardziej przyjaznych środowisku rozwiązań.

Wygląda na to, że facet myślał, że propagujemy zmianę płci. Bardzo dużo osób odczytuje hasło “Zmień piec” jako “Zmień płeć”.

– komentuje prezes Fundacji Plastformers Bruno Zachariasiewicz.

Źródło: Dziennik Wschodni

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close