GospodarkaHandelPaństwoPrawoŚwiat

Amazon nie musi zapłacić 250 milionów euro “zaległych podatków”

Amazon wygrał bitwę sądową o 250 milionów euro

Komisja Europejska nakazała gigantowi technologicznemu zwrot 250 milionów euro z tytułu zaległych podatków, zarzucając Amazonowi niesprawiedliwe, specjalne traktowanie. Jednak Sąd Unii Europejskiej uchylił to postanowienie, uznając, że nie przyznano mu „żadnej selektywnej korzyści”. Amazon powiedział, że decyzja była „zgodna z długotrwałym stanowiskiem, zgodnie z którym firma przestrzegała wszystkich obowiązujących przepisów”.

Cieszymy się, że sąd wyjaśnił to jasno i możemy nadal koncentrować się na dostawach dla naszych klientów w całej Europie.

– podała firma w oświadczeniu.

Spór prawny sięga 2017 roku, kiedy to Europejska Komisarz ds. Konkurencji Margrethe Vestager zwróciła swoją uwagę na gigantów technologicznych i ich rozwiązania podatkowe w niektórych krajach UE, w tym w Luksemburgu. Komisja Europejska zarzuciła, że ​​umowa podatkowa stanowiła pomoc państwa dla spółki – coś, co łamie zasady rynku wewnętrznego UE. Zarówno Amazon, jak i Luksemburg wystąpiły do ​​sądu w celu unieważnienia decyzji.

Żadne z ustaleń przedstawionych przez Komisję w zaskarżonej decyzji nie są wystarczające, aby wykazać istnienie korzyści

– stwierdził sąd w oświadczeniu.

Znacznie wyższy rachunek podatkowy za podobną sprawę z Apple w Irlandii – wynoszący 13 miliardów euro – również został unieważniony w zeszłym roku. Komisja złożyła odwołanie we wrześniu.

NIK: Wybory kopertowe, które się nie odbyły, były nielegalne

Amazon oskarżony o nadużycie unijnych reguł konkurencji

Nie jest jeszcze jasne, czy UE odwoła się od ostatniego orzeczenia w sprawie Amazona. W oświadczeniu Margrethe Vestager powiedziała, że wszystkie firmy powinny płacić sprawiedliwą część podatku. Stwierdziła, że ​​umowa między Amazon a Luksemburgiem oznacza, że ​​„trzy czwarte zysków ze sprzedaży całej firmy w UE nie zostało opodatkowane do 2014 r.”.

Pomimo niepowodzeń presja Komisji na gigantów technologicznych, aby płacili wyższe podatki, pośrednio doprowadziła do zmian w systemach podatkowych stosowanych przez niektórych członków UE. Międzynarodowy wysiłek z udziałem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ma również na celu ustanowienie zestawu wspólnych międzynarodowych zasad dotyczących opodatkowania korporacji wielonarodowych.

Mogłoby to dotyczyć największych gigantów technologicznych i doprowadziło do tarcia między niektórymi krajami europejskimi a Stanami Zjednoczonymi, gdzie wiele firm ma swoje siedziby. W styczniu zarówno Francja, jak i Wielka Brytania postanowiły opóźnić wprowadzenie planowanego „podatku technologicznego”, podczas gdy negocjacje OECD będą kontynuowane.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close