Zdrowie i medycyna

Godzina policyjna dla niezaszczepionych na COVID-19? Doradca premiera chce zmian

Na problem zaszczepienia ludności Polski na COVID-19 ma wpływ kilka czynników. Są to nie tylko liczne teorie spiskowe, ale także stanowisko kościoła, które krytykuje szczepionki AstraZeneca i J&J. Profesor Miłosz Parczewski, lekarz naczelny do spraw pandemii w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie ma na to pewien sposób.

Jeden z doradców premiera Mateusza Morawieckiego ds. pandemii, profesor Miłosz Parczewski był gościem Radia Zet. Lekarza zapytano go o obecną sytuację szczepień wśród ludności, ale wypowiedź specjalisty zaskoczyła dziennikarza oraz słuchaczy audycji. Wszystko dlatego, że według lekarza potrzebne jest pilne ustanowienie godziny policyjnej. Dodatkowo powinno się wprowadzić zakaz przemieszczania się między województwami dla osób, które nie chcą się szczepić.

Co więcej, według prof. Parczewskiego, jest to konieczne, aby w końcu zatrzymać pandemię na terenie Polski oraz zmusić osoby do zaszczepienia się.  Lekarz stwierdził także, że jest to konieczna reakcja na obecną sytuację, ponieważ nigdy nie zatrzymamy problemu zastojów w systemie opieki medycznej. Jak wskazał:

Nie można dać takim ludziom szansy na zakażanie innych.

Pacjent chory na COVID-19 uciekł ze szpitala, bo chciał się zaszczepić

Wynika to z przeświadczenia specjalisty, że obecnie coraz mniej osób chce się szczepić, przez co zatrzymanie pandemii COVID-19 na terenie kraju wydaje się niemożliwe. Jak wskazał:

Nie można nikogo siłą ani przepisami zmusić do szczepienia się przeciw COVID-19, ale można sprawić, żeby taka osoba sama zdecydowała, że się zaszczepi.

Liczba szczepień na COVID-19 w Polsce

Według danych obecnie zaszczepiono 15 mln osób w kraju. Tylko w ciągu jednego dnia (14.05) wykonano niemal 420 tysięcy szczepień. Pierwszą dawką zaszczepiono 11 112 068 osób, natomiast w pełni zaszczepionych w Polsce osób jest 4,2 mln.

Według danych medycznych liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych wynosi 8209. Większość to incydenty łagodne, objawiające się zaczerwienieniem w miejscu ukłucia i bólem ręki.

Obecnie 57% niezaszczepionych Polaków chce się zaszczepić. To wynik o 2 punkty procentowe wyższy, niż jeszcze tydzień wcześniej.

Źródło: Radio ZET, Rynek Zdrowia

Tagi

Polecane artykuły

Jeden komentarz

  1. Zalecam badanie psychiatryczne w trybie naglym tego profesora eksperta brak wiefzy medycznej skandaluczny i zero wiedzy prawniczej stąd te skandaliczne głupoty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close