PaństwoPolitykaPolskaPrawo

Opozycja w Senacie nie zgodziła się na wybór posła PiS na RPO

Senat nie wybrał RPO

Kandydatura posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na RPO nie zyskała większości w Senacie. Za wyborem posła PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich było 48 senatorów, a przeciw 49. Wstrzymały się dwie osoby: Jan Filip Libicki i Lidia Staroń. Głosu nie oddał senator KO Robert Dowhan.

Dzwonili, prosili, namawiali. Nic z tego, nikt PiS-owi się nie ugiął.

– mówi jeden z polityków opozycji.

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu Sejm wybrał posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich. Wróblewski zdobył 240 głosów, głównie z PiS (231), ale zagłosowało na niego również 6 posłów Konfederacji, 2 z Kukiz’ 15 i jeden poseł niezrzeszony. Przeciwko kandydaturze posła PiS byli posłowie KO, Lewicy, Koalicji Polskiej oraz Polski 2050.

Kandydat na RPO z PiS podkreślał, że będzie niezależny od rządu i będzie walczył o prawa obywateli. Stwierdził, że chce być też rzecznikiem polskiej wsi i zabiegać o interesy mieszkańców terenów wiejskich. Mówił, że będzie chciał strzec tradycyjnych wolności i praw, zakorzenionych w Polsce, w tym praw rodziny oraz praw rodziców do wychowania dzieci zgodnie z przekonaniami, a także wolności religijnej.

Jak zostanę wybrany na RPO, nie będę ani rzecznikiem rządu, ani rzecznikiem opozycji.

– podkreślił.

Jak widać, poseł PiS nie przekonał senatorów opozycji co do swojej apolityczności.

TK Julii Przyłębskiej: Bodnar będzie RPO jeszcze tylko przez 3 miesiące

Spór o kandydata

Poprzedni RPO, Adam Bodnar w trakcie swojej kadencji krytykował przyjmowanie przez samorządy określanych jako homofobiczne uchwał w sprawie tak zwanych stref wolnych od LGBT. Wskazywał, że przyjmowane uchwały są sprzeczne z zasadą legalizmu i prawami człowieka, a także wnosił skargi na wybrane uchwały do wojewódzkich sądów administracyjnych, za co był krytykowany przez polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Przed Wróblewskim Sejm już trzykrotnie próbował wybrać jego następcę. Dwukrotnie jedyną kandydatką na RPO była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni, ale nie uzyskała poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm wybrał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak tym razem to Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody.

Teraz swoją kandydatkę na RPO zamierza wystawić Porozumienie Jarosława Gowina. Partia chce wskazać jako kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich Lidię Staroń, senator niezależną.

Nie jest to jeszcze dograne na sto procent, ale pewnie tak będzie.

– polityk z Porozumienia,

Źródło: WP

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close