Biznesowi celebryciBusiness lifestyleGospodarkaPaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Biden stracił przez kampanię ponad jedną trzecią rocznego dochodu

Biden opublikował zeznanie podatkowe

Joe Biden i pierwsza dama Jill Biden, opublikowali wspólne zeznania podatkowe za 2020 rok. Z zeznania wynika, że prezydent USA stracił ponad jedną trzecią swojego rocznego dochodu z tytułu kandydowania do Białego Domu w zeszłym roku. Jego nowo ujawnione zeznania podatkowe za 2020 r. pokazują spadek zarobków z prawie 1 mln dolarów w 2019 r. do nieco ponad 607 tys. dolarów.

Bidenowie zapłacili w zeszłym roku 157 414 dolarów federalnego podatku dochodowego – stawka 26%. W 2019 bilans wyglądał znacznie bardziej lukratywnie, z łącznym dochodem w wysokości 985 233 dolarów i łącznymi podatkami w wysokości 299 346 dolarów. Bidenowie zgłosili również posiadanie gotówki i inwestycji w wysokości od 1,2 mln do 2,88 mln dolarów w zeznaniu finansowym złożonym w Biurze Etyki Rządowej (OGE).

Z dokumentów wynika również, że Biden wraz z małżonką przekazali na cele charytatywne ponad 30 000 dolarów – około 5% ich całkowitego dochodu. Organizacją korzystającą z ich hojności była Beau Biden Foundation, grupa walcząca z krzywdzeniem dzieci, utworzona na cześć ich syna, który zmarł w 2015 roku na raka mózgu.

Zeznania podatkowe za rok 2020 opublikowali też wiceprezydent USA Kamali Harris i jej mąż Doug Emhoff. Para zgłosiła łączny dochód w wysokości 1 695 225 dolarów, z czego większość pochodziła z pracy Emhoffa w firmie prawniczej. Małżeństwo zapłaciło 621 893 dolarów federalnego podatku dochodowego ze stawką 36,7%.

Biden chce podnieść podatki nie tylko w USA, ale… na całym świecie

Biden publikuje, Trump się krył

Opublikowanie deklaracji podatkowych prezydenta dodatkowo pogłębia przepaść w zachowaniu wobec jego poprzednika w Białym Domu. Donald Trump zburzył tradycję, odmawiając upublicznienia swoich zeznań podatkowych, podczas gdy obecny prezydent Joe Biden ujawnił teraz szczegóły dotyczące swoich spraw finansowych sięgających 23 lat wstecz. W 2020 roku dziennik “New York Times” podał, że Trump zapłacił zaledwie 750 dolarów federalnego podatku dochodowego w 2016 i 2017 roku i żadnego podatku w ciągu 10 z poprzednich 15 lat po kilku latach zgłaszania ogromnych strat ze swoich przedsięwzięć biznesowych.

Przed poniedziałkowym ujawnieniem dokumentów, sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki powiedział, że pełnej przejrzystości „powinien oczekiwać każdy prezydent Stanów Zjednoczonych”. Ujawnienie zeznań podatkowych Bidena powiązane było również z naciskami prezydenta na podniesienie podatków od bogatych obywateli w celu sfinansowania jego planu infrastrukturalnego.

Pomimo spadku dochodów, Bidenowie nadal znajdują się w elitarnym przedziale podatkowym, co oznacza, że ​​będą podlegać nowej najwyższej stawce podatku dochodowego w wysokości 39,6% w ramach ogłoszonego w zeszłym miesiącu planu prezydenta American Families Plan. Stawka ta miałaby zastosowanie do 1% najbogatszych Amerykanów, którzy zarabiają ponad 540 000 dolarów rocznie.

Źródło: The Guardian

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close