Biznesowi celebryciBusiness lifestyleInwestycjeNaukaOchrona środowiskaŚwiatTurystyka

Leonardo DiCaprio chce ratować przyrodę na wyspach Galapagos

DiCaprio ratuje Galapagos

Leonardo DiCaprio poinformował na swoim Twitterze, że zamierza ratować dziką przyrodę na wyspach Galapagos w Ekwadorze. Aktor poprzez organizację Re:wild przekaże 43 milionów dolarów na przeprowadzenie szeroko zakrojonych operacji związanych z odbudową dzikiej fauny i flory na wyspach.

Organizacja Re:wild została założona przez DiCaprio i grupę naukowców zajmujących się ochroną przyrody. Przy współpracy z dyrekcją Parku Narodowego Galapagos, organizacją Island Conservation i społecznościami lokalnymi, naukowcy chcą renaturyzować cały archipelag Galapagos, a także wszystkie archipelagi Ameryki Łacińskiej na Pacyfiku.

DiCaprio przekaże 43 milionów dolarów na sfinansowanie projektów odbudowy przyrody na wyspie Floreana, na której żyją 54 zagrożone gatunki. Naukowcy planują również przywrócenie wymarłych lokalnie gatunków, takich jak przedrzeźniacz galapagoski. Pieniądze pokryją również koszty hodowli w niewoli jaszczurki gatunku Conolophus marthae oraz wprowadzenia środków pomagających chronić wyspę przed skutkami ekoturystyki.

Kiedy odwiedziłem Galapagos, spotkałem Paulę Castano i innych środowiskowych bohaterów w Ekwadorze, którzy codziennie pracowali nad ocaleniem jednego z najbardziej niezastąpionych miejsc na naszej planecie.

– napisał na Twitterze DiCaprio.

Zdegradowaliśmy trzy czwarte dzikich miejsc i zepchnęliśmy ponad milion gatunków na skraj wyginięcia. Jeśli nie podejmiemy zdecydowanych działań, ponad połowa pozostałych dzikich obszarów Ziemi może zniknąć w ciągu najbliższych kilku dekad.

– dodał aktor.

Wrocławska Ekostraż szuka chętnych do “adopcji” jeży

Unikatowe gatunki

Paula Castano wyjaśniła, że na efekty odbudowy przyrody “nie trzeba czekać pięć, 20 czy 50 lat, to są natychmiastowe rezultaty”. DiCaprio przekazał już ponad 100 milionów dolarów na różnorodne programy i projekty związane z ochroną środowiska.

Galapagos to archipelag pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Spokojnym, na wysokości równika, ok. 1000 km na zachód od wybrzeża Ameryki Południowej. Wyspy należą do Ekwadoru, a ich powierzchnia wynosi ok. 8 tys. km². W 1978 roku archipelag został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 2001 roku wpis poszerzono o Rezerwat Morski Galápagos.

Wyspy słynne są z licznych endemitów (gatunków unikatowych dla danego miejsca albo regionu) – ponad 80% wszystkich ptaków lądowych, 97% gadów i ssaków lądowych, ponad 20% gatunków morskich, a także 30% wszystkich roślin występujących na wyspach to gatunki endemiczne. Turystyka jest głównym źródłem dochodu dla prowincji Galapagos, a jednocześnie największym zagrożeniem dla środowiska wysp.

Źródło: Polsat News

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close