Transport

Japonia. Pociąg shinkansen spóźnił się MINUTĘ, więc wszczęto śledztwo

Przyczyna opóźnienia była dość prozaiczna.

Japońska kolej jest niemal doskonała, a punktualność pociągów shinkansen jest stawiana jako wzór na całym świecie. Każde opóźnienie jest dokładnie analizowane, dlatego ostatnia sytuacja mocno zaniepokoiła ekspertów. A poszło jedynie o jedną minutę spóźnienia.

Jak informuje portal The Guardian, do sytuacji doszło na linii Tokaido, kiedy maszynista prowadzący shinkansen musiał udać się do ubikacji. W międzyczasie poprosił konduktora o kontrolę pociągu, mimo braku jakiegokolwiek przeszkolenia. Sytuacja mogła nigdy nie wyjść na wierzch, gdyby nie lekkie opóźnienie pociągu.

USA: Innowacyjny pociąg elektryczny FLXdrive zastąpi regularne składy?

Linia Tokaido Shinkansen ma 515 km i łączy Tokio z Osaką. Jak wynika z raportu, 36-letni maszynista, który prowadził ekspres Hikari nagle źle się poczuł i musiał skorzystać z ubikacji. Przez około 3 minuty w kabinie był jedynie konduktor, który miał “niczego nie dotykać”.

Wszystko dlatego, że nowoczesny pociąg, który wówczas poruszał się z prędkością 150 km/h działa niemal autonomicznie, a rola maszynisty polega w głównej mierze na kontroli i bezpieczeństwie. W pociągu przebywało wówczas 160 pasażerów.

Tymczasem przedstawiciele spółki JR Central, do której należy maszyna, musieli zanalizować całą sytuację, ponieważ maszynista o każdej takiej sytuacji musi informować przełożonych. Jednak jak wynika z relacji mężczyzny, ta sytuacja była dla niego niezwykle krępująca.

Spółka przekazała, że wobec pracownika wyciągnięto konsekwencje służbowe. Masahiro Hayatsu, starszy urzędnik JR Central przekazał, że zachowanie mężczyzny było “skrajnie niestosowne”. Jak zaznacza przedstawiciel firmy, w takiej sytuacji maszynista powinien zgłosić sytuację do centrum operacyjnego i przekazać stery wykwalifikowanemu konduktorowi lub zatrzymać się na najbliższej stacji.

Warszawa: Zatrzymali pociąg na Dworcu Centralnym, bo Azjata kaszlał.

Pociągi shinkansen są słynne z zawrotnych prędkości i bezpieczeństwa. Japońska sieć kolejowa osiąga prędkości rzędu 320 km/h i łączy ze sobą wszystkie japońskie miasta. Każdego dnia jej z usług korzysta ponad 400 000 osób.

Źródło: Rynek-kolejowy.pl, Guardian

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close