NaukaPaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiatTransportTurystykaZdrowie i medycyna

UE opóźni dodanie Wielkiej Brytanii do turystycznej “białej listy”

UE opóźnia dodanie Wielkiej Brytanii do “białej listy”

Decyzja podjęta w Brukseli o dodaniu Wielkiej Brytanii do unijnej “białej listy” krajów, z których turyści będą mile widziani tego lata, ma być opóźniona. Politycy UE mają bowiem obawy dotyczące wariantu Covid, zidentyfikowanego po raz pierwszy w Indiach. Oczekiwano, że unijni dyplomaci wykorzystają skorygowany próg przypadków infekcji, aby rozszerzyć listę krajów na spotkaniu w piątek, ale źródła podały, że decyzja zostanie opóźniona o dwa tygodnie.

Podczas gdy Wielka Brytania z łatwością osiąga nowy próg poniżej 75 przypadków na 100 000 osób w ciągu dni, co pozwala na dodanie kraju do listy, zdecydowane pojawienie się wariantu indyjskiego lub B.1.617.2 w Wielkiej Brytanii ma kluczowe znaczenie dla opóźnienia. Liczba takich przypadków w Wielkiej Brytanii wynosi już 3 424, co stanowi wzrost o 160% w ciągu ostatniego tygodnia. Uważa się, że jest bardziej zdolny do przenoszenia niż wariant dominujący zidentyfikowany po raz pierwszy w Kent, chociaż analizy trwają.

Państwa członkowskie potrzebują trochę więcej czasu, aby przyjrzeć się rozwojowi sytuacji w wariancie indyjskim.

– powiedział jeden z dyplomatów UE.

Utrzymanie ograniczeń dotyczących mniej istotnych podróży pozostanie głównym zaleceniem Brukseli dla 27 państw członkowskich, chociaż kraje zachowają swobodę podejmowania własnych decyzji. Brytyjscy turyści mogą wjeżdżać do Portugalii od poniedziałku, po ogłoszeniu decyzji przez władze portugalskie.

Wcześniej w tym tygodniu UE uzgodniła tekst zalecający, aby w pełni zaszczepieni podróżni mogli bezpiecznie podróżować do państwa UE, z innych niż istotne powodów, takich jak wakacje. Zgodnie z odrębnym porozumieniem zawartym w czwartek między państwami członkowskimi UE a Parlamentem Europejskim, intencją jest, aby ci, którzy mogą udowodnić, że są w pełni zaszczepieni, powinni w miarę możliwości unikać kwarantanny i badań.

Parlament Europejski poparł pomysł “paszportów szczepionkowych”

“Paszporty szczepionkowe”

UE dąży do tego, aby do końca czerwca gotowa do użytku była aplikacja, z której podróżni będą mogli skorzystać w celu potwierdzenia statusu szczepionki lub negatywnego wyniku testu. Zgodnie z porozumieniem w sprawie tak zwanego „certyfikatu cyfrowego” rządy nie powinny nakładać dodatkowych ograniczeń w podróżowaniu w odpowiedzi na pandemię, takich jak kwarantanna, samoizolacja lub testy, „chyba że są one konieczne i proporcjonalne do ochrony zdrowia publicznego”. W umowie dodano, że o nałożeniu takich środków należy powiadomić inne państwa członkowskie i Komisję Europejską z co najmniej 48-godzinnym wyprzedzeniem.

Ponadto rządy państw członkowskich zostały poinformowane, że powinny decydować indywidualnie dla każdego przypadku, czy postępować zgodnie z tym zaleceniem, a uprawnienia w zakresie granic pozostają w rękach rządów krajowych. Czynniki, które byłyby brane pod uwagę przy zniesieniu obowiązków w stosunku do osób w pełni zaszczepionych podróżujących do UE, obejmują to, czy rząd tak zwanego kraju trzeciego, z którego przybywają podróżni, stosuje odwzajemnienie, czy też pojawiły się warianty budzące obawy Covid.

Państwa członkowskie, Parlament i Komisja zgodziły się również, że w celu szerszego udostępnienia „przystępnych cenowo i łatwo dostępnych testów” w UE zostanie przekazanych „co najmniej 100 mln euro” na zakup testów w celu wydawania cyfrowych certyfikatów testowych Covid. Oczekuje się, że fundusze przyniosą korzyści tym, którzy codziennie lub często przekraczają granice, aby chodzić do pracy lub szkoły, odwiedzać bliskich krewnych, szukać pomocy medycznej lub opiekować się bliskimi.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close