Doradztwo biznesoweFinanse i ubezpieczenia

Wielkie oszustwo na kryptowalutach. Tysiące osób straciło pieniądze

Ostatnia sytuacja na rynku kryptowalut jest bardzo nieciekawa. Bessa na giełdzie została wywołana zarówno przez manipulacje Elona Muska, jak i przez rzekomy chiński ban wykorzystania kryptowalut. Tymczasem niektórzy wykorzystali trudną sytuację do oszustw na dużą skalę. Tak było w przypadku profilu “War on Rugs”, który na Twitterze miał kilkadziesiąt tysięcy obserwujących i promował walutę Fairmoon (FAIR).

Choć początkowo wielu ludzi twierdziło, że informacja Reutersa, że Chiny zbanowały kryptowaluty jest fejkiem, to jednak okazała się prawdą. Poświadczyła to oficjalna strona rządowa, a także Reuters, któremu zarzucano, że powiela informacje z 2017 roku.

Kryzysową sytuację wykorzystali administratorzy profilu War on Rugs od wielu miesięcy “walczyli” ze scamami, “oszustwami”, czy piramidami finansowymi. Przykładem jest krytyka kryptowaluty Safemoon, którą opisywaliśmy tutaj:

Analiza: Kryptowaluta SafeMoon to zwykła piramida finansowa?

Jak się jednak okazało, jeden z adminów okazał się oszustem, który planował kradzież pieniędzy inwestorów od dłuższego czasu. Na swoim profilu przyznał, że inwestorzy “powinni bardziej uważać i nikomu nie ufać”. Zwłaszcza w kwestiach finansów.

Wiele osób popełniło ten błąd i zainwestowało w kryptowalutę Fairmoon, która była promowana na profilu jako alternatywa wobec Bitcoina i innych środków wirtualnych. Według twórców miała być “kryptowalutą, która walczy z oszustwami”. Ironicznie okazała się czymś zupełnie innym.

Najlepsze jest jednak to, że Fairmoon reklamowała się, jako  “kryptowaluta sprawiedliwej społeczności”. Według jego założycieli celem kryptowaluty FAIR była walka z oszustami i schematom rug-pull. W rzeczywistości było zupełnie odwrotnie, a właściciel konta War on Rugs okazało się oszustwem.

Sam administrator profilu wytłumaczył, że jego decyzja ma na celu uświadomienie użytkowników, aby mieli większą ostrożność w kupowaniu altcoinów. Co więcej, wskazał, że to “on czuje się najbardziej poszkodowany, bo był krytykowany przez społeczność”.

giełda kryptowalut
źródło: War On Rugs, Kryptowaluty, Pixabay

Na czym polegało oszustwo War on Rugs?

Jak informuje portal Investor Place, pewna osoba wyprzedała tysiące tokenów Binance (CCC:BNB-USD) z puli płynności FAIR, co spowodowało spadek jej wartości i pozwoliło oszustowi na ucieczkę z zyskami.

Z kolei, jak tłumaczy portal Stockhead właściciel konta War on Rugs specjalnie krytykował walutę SafeMoon, aby uzyskać jak najwięcej inwestorów Fairmoona. W środę upłynnił niemal całą walutę, do której miał dostęp i zniknął wraz z ponad 1170 monetami BNB, wartymi łącznie około 422 370 dolarów po środowym krachu.

Chiny banują kryptowaluty. Bitocin i Ethereum szybują w dół

Administratorzy Fairmoon ogłosili, że stoi za tym Shappy, były lider War on Rugs. Nie jest to jednak takie pewne na podstawie śledzonych transakcji. Ironicznym jest jednak fakt, że konto “War on Rugs” zostało usunięte na Twitterze.

Obecnie strona Fairmoon nie działa, a 14 000 osób, które zainwestowały w tę walutę, na pewno nie odzyskają swoich pieniędzy. Waluta straciła bowiem 96% na wartości. To zatem kolejny dowód na to, że należy uważać na wszystkie memecoiny, które obiecują ogromne zyski w krótkim czasie.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close