HandelInwestycjeKultura i sztukaMarketingNieruchomościŚwiatTechnologie

Amazon zamyka plac budowy w USA przez… pętlę wisielca

Amazon zamyka budowę

Amazon zamknął budowę nowego centrum logistycznego w Connecticut po tym, jak od zeszłego miesiąca na miejscu znaleziono siedem wisielczych pętli. Chodzi o liny przewieszone w sposób sugerujący pętlę szubieniczną. Budowa została wstrzymana do czasu wprowadzenia środków bezpieczeństwa. Amazon przekazał, że jest „głęboko zaniepokojony wydarzeniami” i zaproponował nagrodę w wysokości 100 000 dolarów za informacje o pętlach, z których pierwszą odkryto 27 kwietnia.

Zapętlona lina jest synonimem linczów, głównie na osobach czarnoskórych w Stanach Zjednoczonych na przełomie XIX i XX wieku.

Fot. Twitter

Nadal jesteśmy głęboko zaniepokojeni incydentami, które miały miejsce na budowie w Windsor i nakazaliśmy jej zamknięcie do czasu wprowadzenia niezbędnych środków bezpieczeństwa. Nienawiść, rasizm lub dyskryminacja nie mają według nas miejsca w naszym społeczeństwie i na pewno nie są tolerowane w żadnym miejscu pracy w Amazonie – czy to na budowie, jak ta, czy w innym miejscu.

– powiedziała rzeczniczka Amazona Kelly Nantel.

TVP próbuje przemilczeć przegraną Brzozowskiego w Eurowizji

Pętla symbolem linczu na czarnoskórych

Policja podała w oświadczeniu, że pierwsza pętla została znaleziona zwisająca ze stalowej belki wewnątrz budynku w dniu 27 kwietnia, a dwa dni później znaleziono pięć kolejnych lin. Budowa trwała aż do znalezienia siódmej liny w środę, kiedy to Amazon zdecydował się zamknąć budowę. Liny rozwieszono w miejscach bez nadzoru. Znalezienie sprawców jest bardzo trudne z uwagi zarówno na dużą liczbę osób pracujących na budowie, jak i brak kamer monitoringu w pobliżu miejsc, w których odnajdywano szubieniczne pętle.

Amazon podjął też współpracę z Connecticut NAACP (National Association for the Advancment of Colored People). Przedstawiciele organizacji będą mogli się spotkać z pracownikami budowy, by omówić sprawę i wysłuchać ich obaw. Do śledztwa przyłączyło się również FBI, o czym poinformował agent David Sundberg, który będzie prowadził sprawę z ramienia Federalnego Biura Śledczego.

Pętla to symbol samosądów i prześladowań czarnych, których ofiarami były tysiące ludzi aż do lat 60. Sznur z pętlą to otwarta groźba mająca dać do zrozumienia, że jeżeli ktoś się z danego miejsca nie wyprowadzi lub nie podporządkuje białej ludności, to zginie.

– tłumaczy historyczne znaczenie symboliki dr Jan Misiuna, amerykanista z Instytutu Stosunków Międzynarodowych SGH.

Źródło: BBC, RP

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close