BankowośćInwestycje

ETF – inwestycje długoterminowe versus inwestycje krótkoterminowe

Inwestowanie w ETF wymaga od inwestora przyjęcia pewnej strategii i podążania za nią wbrew wszelkim pokusom. Z pewnością nie jest trudno się domyślić, że najlepsze efekty przynosi połączenie inwestowania długoterminowego i krótkoterminowego. Czym się od siebie różnią i dlaczego w ogóle warto inwestować w ETF? Sprawdź nasz poradnik i rozpocznij przygodę z inwestowaniem w ETF-y!

Najlepsza strategia to miks różnych strategii

Opcja długoterminowa zakłada stosunkowo regularne zakupy konkretnych jednostek funduszu ETF, a następnie odsprzedanie ich za kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Druga strategia polega na odkładaniu pieniędzy na koncie oszczędnościowym, a następnie wyczekiwaniu okazji, żeby zrobić duże zakupy po bardzo niskich cenach, po czym szybko je odsprzedać kilka razy drożej. Jedyne czego potrzebuje inwestor to duża doza cierpliwości, wolną gotówkę oraz bycie w ciągłej gotowości do działania. ETF pozwalają na inwestowanie pasywne, dzięki czemu nie trzeba zaglądać codziennie do notowań giełdowych.

Dlaczego warto zainwestować pieniądze w fundusz indeksowy ETF?

Stając się właścicielem jednostki funduszu indeksowego, inwestor kupuje cały światowy indeks giełdowy. Nie nabywa akcji jednej czy kilku spółek. W pewnym sensie kupuje akcje wszystkich spółek, które są składowymi określonego indeksu. Dzięki temu ani bankructwo ani upadek jednej firmy nie niszczy inwestorskiego portfela, który przecież składa się z różnorodnych sektorów gospodarki. Tym samym traderowi, który inwestuje w ETF nie grozi recesja np. w górnictwie, bo poza spółkami górniczymi, posiada w swoim portfelu także inne branże, np. produkcję rolną lub spółki z sektora odzieżowego.

Kupując ETF, inwestor w pewnym sensie zakłada, że gospodarka w najbliższych latach pójdzie do przodu, a on na tym sporo zarobi.

Handel funduszami ETF najlepiej rozpocząć od założenia konta demo na renomowanej platformie inwestycyjnej, którą oferuje m.in. Saxo Bank Polska zapewniający dostęp do ponad 3000 funduszy z 30 giełd na całym świecie.

Płynność oraz dywersyfikacja

Nad płynnością funduszy ETF za każdym razem czuwa ich emitent. W pewnym sensie pełni on rolę animatora całego rynku. Na międzynarodowych giełdach w każdej chwili można zatem spotkać przeciwstawne zlecenia zakupu oraz sprzedaży instrumentów finansowych wystawiane przy niskim spreadzie właśnie przez animatora, który zapewnia im w ten sposób płynność.

Co więcej, poprzez mnogość ofert rozmaitych emitentów, światowe ETF-y umożliwiają realną dywersyfikację inwestorskiego portfela, między innymi przez odpowiednią ekspozycję na aktywa, które nie są związane z rynkami akcji.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close