Finanse i ubezpieczenia

Opłaty bankowe będą obowiązkowe za trzymanie oszczędności na koncie?

Związek Banków Polskich zapowiada wprowadzenie dodatkowych opłat, które klienci będą musieli uiszczać ze względu na swoje oszczędności. To pokłosie niskich stóp procentowych, które wpływają na dodatkowe obciążenia bankowe, a także minimalizują ich zyski. Jako pierwszy przekonywał o tym prezes mBanku Cezary Stypułkowski. Plotki zatem się potwierdziły.

Jak przekonują przedstawiciele Związku Banków Polskich w raporcie, niskie stopy procentowe mają być dla nich sporym problemem. Według raportu nt. sytuacji sektora bankowego w Polsce sprawa jest bardzo poważna i zagraża stabilizacji finansowej banków. Z tego powodu konieczne jest wg. przedstawicieli sektora bankowego, ujednolicenie przepisów oraz regulacja rynku, wraz z zabezpieczeniem finansów.

Konieczne będzie coraz szersze odchodzenie od darmowych usług bankowych, częstsze pobieranie opłat od świadczonych usług czy wprowadzanie opłat za utrzymywanie znaczących środków na rachunku bankowym. – przekonują eksperci w raporcie ZBP.

O planowanych zmianach informowaliśmy w marcu. Wówczas prezes mBank Cezary Stypułkowski przekonywał, że należy wprowadzić dodatkowe odsetki od oszczędności na kontach bankowych. Wywołało to niemałą panikę wśród klientów, którzy bardzo negatywnie zareagowali na wprowadzenie tej strategii.

Zobacz więcej: mBank będzie karał klientów za… zbyt dużą gotówkę na ich kontach?

Stypułowski stwierdził wówczas w rozmowie z Pulsem Biznesu, że:

Jak państwo składacie u nas depozyt, a my nie mamy z tym depozytem co zrobić, bo nie ma dostatecznej akcji kredytowej, bo mamy jakiś limit na państwowe papiery wartościowe, to nawet jeżeli w banku centralnym składamy te pieniądze, to musimy od nich zapłacić podatek rzędu 44 pkt bazowych.

Związek Banków Polskich potwierdził te doniesienia, ponieważ według najnowszych danych po prostu “nie mają na czym zarabiać”:

W 2020 r. wzrost dochodów prowizyjnych wyniósł wprawdzie kilkanaście procent, ale inne dochody pozaodsetkowe wyraźnie się zmniejszyły. Tym samym konieczne będzie coraz szersze odchodzenie od darmowych usług bankowych, częstsze pobieranie opłat od świadczonych usług czy wprowadzanie opłat za utrzymywanie znaczących środków na rachunku bankowym.

Eksperci zauważają dodatkowo, że:

Ultraniskie stopy procentowe są wyzwaniem dla sektora bankowego. Wymuszają zmniejszenie rozpiętości między oprocentowaniem kredytów i depozytów. Rodzi to pytanie o skalę koniecznej zmiany modelu biznesowego banków, który od lat jest wprowadzany w krajach strefy euro z różnym skutkiem.

Istnieje zatem ogromne ryzyko, że kwestia wprowadzenia opłat od oszczędności, to jedynie kwestia czasu.

Źródło: Wyborcza.biz

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close