Business lifestyleInwestycjeKultura i sztukaMarketingPaństwoŚwiatTechnologieTurystyka

Chiny zbudują swój własny Titanic. Może ten nie zatonie…

Chiński Titanic

Chiny budują swój własny Titanic. Ogromna replika zatopionego liniowca oceanicznego jest obecnie budowana w hrabstwie Daying w prowincji Syczuan. Nazywany „Niezatapialnym Titanicem”, statek ma dokładnie taki sam rozmiar jak oryginał – 269,06 m (882 stóp) długości i 28,19 m (92 stopy) szerokości. Jak twierdzi autor projektu Su Shaojun, statek ma co roku przyciągać od dwóch do pięciu milionów turystów.

Będąc centralnym punktem parku rozrywki o nazwie Romandisea, będzie miał te same udogodnienia, co oryginał, w tym sale bankietowe, teatry, tarasy widokowe i basen. Autentycznie mają wyglądać zarówno wnętrza, jak i menu restauracji. Goście będą mogli zapłacić za nocleg na pokładzie statku, który na stałe zacumuje w zbiorniku na rzece Qijiang, około 130 kilometrów od stolicy prowincji Chengdu – kilkaset mil od morza.

Chciałem zbudować ośrodek turystyczny, ale nie chciałem kopiować innych i tworzyć kolejnego parku tematycznego. Chciałem zbudować ośrodek posiadający kulturową głębię.

– tłumaczył Su Shaojun, który prywatnie jest fanem filmu Jamesa Camerona pt. “Titanic”.

Budowa kopii Titanica to koszt 1,1 mld juanów, co stanowi równowartość 16 mln dolarów. Inwestorzy są jednak pewni, że budowa się zwróci.

Po pierwsze, wszyscy ludzie znają Titanica. Po drugie, Daying leży pomiędzy dwoma 20-milionowymi miastami, Chengdu i Chongqingiem. Osoba, która zaprojektowała chiński Disneyland, przyjechała tutaj i powiedziała, że będziemy mieli więcej odwiedzających niż oni.

– powiedział Su Shaojun.

12. influencerów odpowiada za 65% fake newsów o COVID-19

Wieloletnia inwestycja

Inwestycja jest prowadzona już od kilku lat. Po raz pierwszy media relacjonowały projekt w 2016 r., kiedy robotnicy budowlani dopiero zaczęli układać stępkę. Głośno o inwestycji zrobiło się jednak rok później, kiedy to firma odpowiedzialna za realizację projektu zapowiedziała, że odwiedzający atrakcję będą mogli przeżyć symulowane uderzenie o górę lodową. Przeciwko takiej “atrakcji” zaprotestowały rodzino ofiar katastrofy i ostatecznie firma wycofała się z tego pomysłu.

Fot. Twitter

Chiński Titanic nie jest jedyną proponowaną repliką oryginalnego liniowca. W 2018 roku australijska firma Blue Star Line ogłosiła wznowienie prac nad Titanicem II. Statek był promowany jako identyczna kopia niesławnego liniowca, w którym znajduje się 835 kabin, mogących pomieścić 2435 pasażerów. Dziewiczy rejs miał odbyć się w 2022 roku, jednak strona internetowa firmy nie była aktualizowana od 2018 roku.

Oryginalny Titanic wypłynął w swój dziewiczy rejs z Southampton w Anglii do Nowego Jorku 10 kwietnia 1912 roku. W tym czasie był to największy statek pasażerski na wodzie. 14 kwietnia, około północy, uderzył w górę lodową i zatonął w niecałe trzy godziny. Według raportu Senatu USA w sprawie katastrofy Titanica zginęło 1517 osób, a 706 przeżyło z 2223 pasażerów i załogi.

Źródło: CNN

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close