Kultura i sztukaMediaPaństwoPolskaSportŚwiatTelekomunikacja

TVP dostało Euro 2020 na wyłączność. “Nasz klejnot w koronie”

Euro 2020 tylko w TVP

Telewizja Polska uzyskała wyłączność jeśli chodzi o transmisję zbliżających się Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Euro 2020 odbędzie się między 11 czerwca a 11 lipca 2021 roku, a spotkania zostaną pokazane na żywo w TVP1 lub TVP2, TVP Sport i TVP 4K oraz w internecie.

Meczów Euro 2020 w ramach zakupionej sublicencji od TVP nie pokaże żaden nadawca komercyjny. Z ustaleń portalu Wirtualne Media wynika, że potencjalnym nadawcą mogącym transmitować mecze i posiadającym do tego odpowiednie zaplecze byłaby Telewizja Polsat. Komercyjny nadawca nie zdecydował się jednak na zakup sublicencji.

Nie prowadziliśmy żadnych rozmów z Polsatem na temat sublicencji Euro 2020. To jedna z najważniejszych sportowych imprez czterolecia i zależy mi na tym, żeby była dostępna niekodowana, bez żadnych dodatkowych opłat, w każdym polskim domu. To nasz klejnot w koronie i chcemy o niego zadbać, jak najlepiej potrafimy. Bez wątpienia będzie to fenomenalny turniej i najlepiej opakowana impreza sportowa w historii.

– mówi Jacek Kurski, prezes TVP.

Kurski przewiduje, że mecze Euro 2020 osiągną w TVP znakomite wyniki oglądalności, a największą popularnością będą się cieszyć pojedynki Polaków.

Jeśli chodzi o mecze reprezentacji Polski to jestem przekonany, że cała Polska zjednoczy się przed telewizorami i kilkanaście milionów widzów będzie kibicować naszej reprezentacji. Oby tych meczów było jak najwięcej!

– dodaje.

Polsat w ostatnich latach pokazywał mecze reprezentacji Polski w Lidze Narodów czy eliminacje do Euro 2020. Nadawca bezskutecznie ubiegał się o sublicencję od TVP na pokazywanie Mundialu 2018.

ZUS przy okazji skontroluje też umowy w Telewizji Polskiej

TVP będzie transmitować piłkarskie Euro 2024 i Euro 2028

Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski poinformował, że TVP pozyskała wyłączne prawa do transmitowania meczów piłkarskiej reprezentacji Polski w latach 2022-2028, trzech edycji Ligi Narodów oraz eliminacje i turnieje finałowe Euro w 2024 i 2028 roku. Kurski podkreślił, że w latach 2022-2028 nadawca pokaże aż 234 mecze innych drużyn narodowych, w tym minimum 60 spotkań naszej reprezentacji. TVP zakupiła prawa do transmisji od UEFA. Nie ujawniono wartości kontraktu.

Mecze piłkarskiej reprezentacji to nie tylko wydarzenia sportowe, ale przede wszystkim wyjątkowa okazja do przeżywania i manifestowania narodowej wspólnoty. Trwająca od ponad roku pandemia koronawirusa uniemożliwia organizację wielu sportowych imprez. Reżim sanitarny wyklucza również możliwość tradycyjnego przeżywania sportowych emocji na stadionach i w strefach kibica. Fakt ten stał się dla nas dodatkowym impulsem do działania i nabywania kolejnych praw telewizyjnych.

– stwierdził Jacek Kurski.

Pakiet uzyskany przez TVP oprócz finałów Euro 2024 i 2028 (w każdym turnieju zostanie rozegranych 51 meczów) obejmuje również spotkania eliminacyjne do Euro 2024, Euro 2028 i mundialu w 2026 roku. W każdym z tych cykli Telewizja Polska będzie transmitować po 28 meczów: 14 spotkań naszej reprezentacji (10 w eliminacjach i cztery towarzyskie) oraz 14 meczów innych drużyn (12 w eliminacjach, dwa towarzyskie). Poza tym w pakiecie są również trzy edycje Ligi Narodów: w 2022, 2024 i 2026 roku. W każdej TVP pokaże sześć meczów polskiej reprezentacji, sześć meczów innych drużyn i cztery spotkania z turnieju finałowego.

Źródło: Wirtualne Media

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close