InwestycjeKultura i sztukaMediaMotoryzacjaPaństwoPolitykaPolskaTechnologieTelekomunikacja

TVP kupi wóz satelitarny UHD za ponad 3 miliony złotych!

TVP kupi wóz za ponad 3 miliony

W ramach zamówienia publicznego, TVP planuje kupić wóz satelitarny UHD dla Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Zamówienie dotyczy wozu satelitarnego UHD ze stacją satelitarną DSNG współpracującej z satelitami dystrybucyjnymi takich operatorów jak m.in. Eutelsat, Intelsat, SES Astra, Sirius, Amos, Hellasat.

Stacja musi pracować z jedną nośną o szerokości pasma do 24 MHz lub dwiema nośnymi w jednej polaryzacji o szerokości pasma do 12 MHz każda i być wyposażona w redundantny tor nadawczy (redundancja dotyczy kodera DVB, modulatora DVB, konwertera częstotliwości z pasma L do Ku i wzmacniacza mocy HPA. W opisie zamówienia wyliczono jeszcze wiele innych wymaganych cech technicznych wozu.

Oferty będzie można składać do 17 czerwca, a wadium ustalono na 70 tys. zł. O zlecenie mogą starać się firmy, które przez ostatnie trzy lata zrealizowały „co najmniej jedno zamówienie o wartości co najmniej 1 mln zł brutto, polegające na dostawie oraz instalacji i integracji urządzeń w technologii HD SDI lub UHD SDI w studiu telewizyjnym lub na wozie DSNG lub na wozie transmisyjnym”.

Wybrany podmiot ma dostarczyć wóz satelitarny w ciągu 120 dni od podpisania umowy. TVP zaznaczyła, że szacunkowa wartość zamówienia wynosi 3,41 mln zł, nie licząc VAT.

TVP wybuduje… muzeum

TVP zamierza uruchomić w przyszłym roku wystawę z eksponatami telewizyjnymi i filmowymi. Na terenie siedziby głównej Telewizji Polskiej powstanie specjalny modułowy pawilon. Publiczny nadawca ogłosił w lutym zamówienie publiczne i od tego czasu wpłynęły aż cztery oferty.

Do przetargu mogły startować podmioty, które w ciągu ostatnich pięciu lat wybudowały przynajmniej dwa pawilony kontenerowe lub modułowe za minimum 400 tysięcy złotych brutto. Wadium wynosiło 10 tysięcy złotych, a oferty można było składać do 29 marca.

Propozycje realizacji projektu złożyły cztery firmy. Firma Syrek-Group zaoferowała cenę 1,73 mln zł, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Hepamos – 2,32 mln zł, Media Service – 1,14 mln zł, a Box Play – 1,6 mln zł. Jedynym kryterium oceny ofert jest cena brutto, więc w podanych widełkach mieści się tylko jedna firma – Media Service. Przed otwarciem ofert Telewizja Polska podała bowiem, że na realizację zlecenia zamierza przeznaczyć “tylko” 1,2 mln zł. Chociaż biorąc pod uwagę fakt, że TVP dostało kolejny raz prawie 2 miliardy złotych, być może wybiorą inną, droższą firmę.

TVP próbuje przemilczeć przegraną Brzozowskiego w Eurowizji

TVP wyda miliony na nagrody

Członek Rady Mediów Narodowych, Juliusz Braun upublicznił część danych ze sprawozdania Telewizji Polskiej za rok 2020. Wynika z nich, że TVP odnotowało zysk w wysokości 198 milionów złotych i planuje przeznaczyć 10 milionów złotych na nagrody. Sęk w tym, że gdyby nie słynne 2 miliardy z budżetu to Telewizja Polska nie miałaby ani grosza zysku.

Przychody ze środków publicznych, z abonamentu i rekompensaty wyniosły łącznie 2,043 mld zł. W tym abonament 331 milionów zł, a rekompensata z budżetu, w formie papierów wartościowych – 1,712 mld zł. W stosunku do 2019 r. jest to o 584 mln zł więcej z rekompensaty.

– twierdzi Juliusz Braun i dodaje, że TVP tego zysku nie wypracowała.

Z pisma Brauna, przesłanego mediom, wynika, że TVP i tak jest mniej rozrzutna, niż rok wcześniej. W 2019 r. miała bowiem 89 milionów złotych teoretycznego zysku, z czego na nagrody przeznaczono 15 milionów złotych.

W zeszłym roku średnie wynagrodzenie w TVP bez dodatków wyniosło 9832 zł. To o 260 zł więcej niż rok wcześniej. Telewizja zatrudnia 2867 osób, o 42 więcej, niż w 2019. Z tej grupy setka jest dyrektorami i doradcami zarządu.

Wynagrodzenia członków zarządu wyniosły w zeszłym roku łącznie 2 miliony 174 tys. zł, a wynagrodzenia członków rady nadzorczej – 186 tys. zł. W ubiegłym roku było to odpowiednio: 2 miliony 177 tys. oraz 216 tys. zł.

Na rok 2021 r. TVP planuje stratę w wysokości 250 mln zł, z powodu – jak donosi sprawozdanie – kosztów imprez sportowych i uruchamiania nowych kanałów. Zapewne również tę stratę publiczny nadawca odbije sobie dzięki miliardom z budżetu i kolejny raz wyda miliony na nagrody.

TVP znowu bawi się w cenzurę. Nie spodobał im się… tęczowy makijaż

Kurski chce jeszcze

Czy prawie 2 miliardy rocznie dla TVP to dużo? Zdaniem prezesa TVP to wciąż za mało. Jacek Kurski stwierdził w rozmowie z portalem Wirtualne Media, że państwo powinno przekazać mediom publicznym 3,5 miliarda złotych rocznie.

Państwo powinno na media publiczne dawać prawie 3,5 mld zł, gdyby ustawa działała prawidłowo – zbiera 600 milionów, dodaje 1,95 mld. I tak brakuje miliarda, a słyszymy, jakby te 2 mld były kosmicznym poświęceniem ze strony państwa.

– stwierdził Jacek Kurski w rozmowie z portalem Wirtualne Media.

Kurski dodał również, że pomimo pandemii i kryzysu TVP jest w dobrej sytuacji. Prezes TVP przyznał, że to zasługa rekompensaty.

Sytuacja finansowa jest stabilna, dzięki rekompensacie – co chciałbym bardzo wyraźnie podkreślić – że jest ona niczym innym, niż wykonaniem ustawy, która obowiązuje w Polsce.

– powiedział Kurski.

Źródło: Wirtualne Media

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close