Business lifestyleGospodarkaInwestycjeKultura i sztukaMediaŚwiatTechnologie

Amazon kupuje studio MGM, producenta Bonda i Opowieści Podręcznej

Amazon kupuje historyczne studio

Amazon zgodził się kupić za 8,45 miliarda dolarów historyczne studio MGM. MGM to jedno z najbardziej znanych hollywoodzkich studiów, które wyprodukowało klasyczne filmy, takie jak “Pół żartem, pół serio” i “Deszczowa piosenka”. Sprzedaż zapewni usłudze przesyłania strumieniowego Prime tego giganta technologicznego dostęp do ogromnego katalogu treści.

To bardzo ekscytujące i daje tak wiele okazji do opowiadania historii na wysokim poziomie. Prawdziwą wartością finansową tej transakcji jest skarbnica własności intelektualnej w obszernym katalogu, który planujemy ponownie wyobrazić sobie i rozwijać wraz z utalentowanym zespołem MGM.

– powiedział Mike Hopkins, starszy wiceprezes Prime Video i Amazon Studios

Umowa zwiększy ofertę Amazon Prime Video o około 4 000 filmów, a także 17 000 programów i seriali telewizyjnych. Gigant przejmuje w ten sposób przede wszystkim prawa do licznych hitów telewizyjnych i seriali, w tym między innymi serii filmów o Jamesie Bondzie, franczyzę o Różowej Panterze, a także seriale “Opowieść Podręcznej” i “Fargo”.

TVN zmieniło właściciela. Ta fuzja mocno namiesza na polskim rynku!

Amazon przepłacił, ale…

Amerykański gigant przekazał w oświadczeniu, że umowa pozwoli MGM, założonej w 1924 r. i rozpoznawalnej dzięki ryczącemu logo Leo the Lion, „kontynuować robienie tego, co robią najlepiej: wspaniałą historię”.

Według amerykańskich mediów, Amazon negocjował umowę od kilku tygodni. Mówi się, że MGM Holdings, firma macierzysta MGM Studios, badała sprzedaż od 2020 roku. Wówczas jednak wyceniano studio na 5,5 mld dol. Amazon wygrał walkę o MGM z kilkoma innymi gigantami medialnymi – o studio ubiegały się też ViacomCBS oraz Sony Pictures Entertainment.

Według analityka Jeffrey’a Wlodarczaka z Pivotal Research Group, Amazon “sporo przepłacił” za MGM, ale była to dla giganta inwestycja niezbędna, by konkurować z Netflixem. Ponadto umowa Amazon-MGM pojawia się w ciągu kilku tygodni po tym, jak gigant telekomunikacyjny AT&T zgodził się na 43 miliardy dolarów, aby połączyć swoją jednostkę WarnerMedia z Discovery, aby stworzyć nowego giganta strumieniowego.

Obecnie transakcja oczekuje na odpowiednie zgody od regulatorów. Przejęcie MGM będzie wymagało zatwierdzenia przez organy regulacyjne w czasie, gdy firma Bezosa jest poddawana kontroli w Unii Europejskiej i USA w zakresie jej praktyk biznesowych.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close