MarketingPaństwoPolitykaPolskaWarszawaZdrowie i medycyna

Prezydenta Wałbrzycha proponuje, aby 500+ było tylko dla zaszczepionych

Prezydent Wałbrzycha ma pomysł na “zachętę” do szczepień

Prezydent Wałbrzycha dwoi się i troi, aby jak najwięcej mieszkańców zaszczepiło się przeciwko COVID-19. Pod koniec kwietnia radni Wałbrzycha zdecydowali, że szczepienia dla wszystkich pełnoletnich mieszkańców miasta oraz osób, które w nim pracują, będą obowiązkowe.

Wywołało to ogromny sprzeciw mieszkańców, a pod domem prezydenta, który był inicjatorem uchwały, odbywały się protesty. Uchwała, którą przygotował wraz z radą miasta, została ostatecznie unieważniona przez wojewodę dolnośląskiego.

Teraz prezydent Wałbrzycha wpadł na inny pomysł. Chce, aby wypłata z programu Rodzina 500+ była uzależniona od tego, czy ktoś jest zaszczepiony lub nie. Od zaszczepienia ma być również uzależniona wypłata trzynastek i czternastek dla emerytów.

Po wakacjach grozi nam czwarta fala koronowirusa. Jeśli nie będziemy nie będziemy się szczepić, zakończy się tragedią. (…) To oczywiście ruch desperacki, ale być może potrzebny, skoro aż tyle osób nie zdecydowało się na zastrzyk.

– przekonuje prezydent Wałbrzycha na łamach środowego “Faktu”.

Pomysł prezydenta krytykuje wirusolog prof. Włodzimierz Gut. W jego ocenie, skoro połowa z nas już przyjęła przynajmniej jedną dawkę, to wystarczający poziom, by szpitale uratować przed zapaścią.

To by tylko naraziło rządzących na procesy. A ludzi nie trzeba do szczepień zmuszać.

– mówi w “Fakcie.

Rusza… loteria szczepionkowa. Do wygrania samochód za zaszczepienie

Inni samorządowcy też to proponują

Warto również dodać, że prezydent Wałbrzycha nie jest pierwszym ani jedynym, który wpadł na taki pomysł. Kilka dni temu podczas spotkania z Michałem Dworczykiem, samorządowcy zaproponowali, by wypłata środków z programu Rodzina 500+ była przewidziana tylko dla dzieci zaszczepionych, a 14. emerytura tylko dla zaszczepionych seniorów.

Oprócz zachęt powinny być elementy dyscyplinujące. To są pieniądze dodatkowe, w przypadku 14. emerytury już jest warunek wykluczający pewną grupę emerytów zarabiających powyżej określonego progu, dlaczego więc nie wprowadzić kolejnego warunku? Zdaję sobie sprawę, że to kontrowersyjne rozwiązanie, ale nie widzę powodu, by unikać tego tematu, jeżeli mamy skutecznie chronić się przed Covid-19.

– powiedział Radiu ZET pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich, Marek Wójcik.

Źródło: Money, Radio ZET

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close