GospodarkaHandelInwestycjeOchrona środowiskaPaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Biden przedstawił plan wydatków – 6 bilionów dolarów i ogromny deficyt

Biden przedstawił plan wydatków

Prezydent USA Joe Biden przedstawił swój pierwszy roczny budżet – plan wydatków w wysokości 6 bilionów dolarów, który obejmuje między innymi podwyżki podatków dla zamożniejszych Amerykanów. Propozycja Bidena obejmowałaby również ogromne nowe programy społeczne i inwestycje w walkę ze zmianą klimatu.

Plan wymaga jednak zgody Kongresu, gdzie republikański senator Lindsey Graham potępił go jako „niesamowicie kosztowny”. Zgodnie z planem zadłużenie osiągnie 117% PKB do 2031 r., przekraczając poziomy z okresu drugiej wojny światowej. Były prezydent Donald Trump, republikanin, również każdego roku zwiększał deficyt, a jego ostateczna propozycja rocznych wydatków kosztowała 4,8 biliona dolarów.

Budżet Bidena obejmuje 1,5 biliona dolarów na wydatki operacyjne dla Pentagonu i innych departamentów rządowych. Zawiera również dwa plany, które wcześniej opublikował: plan pracy za 2,3 biliona dolarów i plan rodzinny za 1,8 biliona dolarów. Biden stwierdził, że jego budżet „inwestuje bezpośrednio w naród amerykański, wzmocni gospodarkę kraju i poprawi długoterminową kondycję fiskalną”.

Co w planie?

Plan wydatków Bidena obejmuje:

  • Ponad 800 miliardów dolarów na walkę ze zmianami klimatycznymi, w tym inwestycje w czystą energię
  • 200 miliardów dolarów na zapewnienie bezpłatnych miejsc przedszkolnych dla wszystkich trzy- i czterolatków
  • 109 miliardów dolarów za dwa lata bezpłatnego college’u dla wszystkich Amerykanów
  • 225 miliardów dolarów na ogólnokrajowy program płatnych urlopów rodzinnych i medycznych – zbliżając USA do porównywalnych bogatych krajów
  • 115 miliardów dolarów na drogi i mosty oraz 160 miliardów dolarów na transport publiczny i koleje
  • 100 miliardów dolarów na poprawę dostępu do szerokopasmowego internetu dla każdego amerykańskiego gospodarstwa domowego

Budżet ma również zauważalny brak: poprawkę Hyde’a, federalny przepis, który mówi, że pieniądze podatników nie mogą finansować aborcji w stanach USA, z wyjątkiem przypadków gwałtu i kazirodztwa. Biden jest pierwszym prezydentem od dziesięcioleci, który wykluczył zakaz aborcji.

Plan prezydenta stoi w obliczu żmudnej bitwy w Senacie, w której kilku centrowych członków jego własnej partii mogłoby stanąć po stronie Republikanów w poparciu Poprawki Hyde’a. Republikanie wyrazili zaniepokojenie rekordowymi wydatkami. Lider mniejszości w Senacie Mitch McConnell nazwał w piątek plan „socjalistycznym marzeniem”. Senator Jerry Moran z Kansas powiedział, że „obciąży to przyszłe pokolenia uciążliwym zadłużeniem”.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close