Biznesowi celebryciBusiness lifestyleHandelŚwiat

Jeff Bezos odejdzie z funkcji CEO Amazona w 27. rocznicę powstania

Bezos nie odejdzie z firmy

O tym, że Jeff Bezos zrezygnuje z funkcji CEO Amazona, wiemy już od lutego. To właśnie wtedy Amazon podał tę informację do publicznej wiadomości, zapowiadając, że nastąpi to w III kwartale tego roku. Nie sprecyzowano jednak terminu. 

Teraz, podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy, Bezos podał dokładną datę swojego odejścia. Stanie się to 5 lipca, czyli dokładnie w 27. rocznicę powstania firmy. Tego samego dnia funkcję CEO Amazona obejmie Andy Jassy, obecnie szef Amazon Web Services.

Wybraliśmy tę datę, ponieważ jest ona dla mnie sentymentalna. Tego dnia w 1994 roku Amazon został założony, dokładnie 27 lat temu.

– powiedział Bezos, który nie odchodzi całkowicie z koncernu, ponieważ obejmie funkcję szefa rady nadzorczej Amazona.

Amazon został założony przez Jeffa Bezosa w 1994 r. w Seattle. Nazwa spółki, oznaczająca w języku angielskim rzekę Amazonkę, została wybrana przez Jeffa Bezosa w nawiązaniu do planowanej skali przepływu towarów przez jego sklep internetowy. Od 2018 roku Jeff Bezos jest uznawany za najbogatszego człowieka świata według rankingu agencji Bloomberg. Czasopismo „Forbes” oszacowało jego majątek na ponad 204 mld dolarów, z czego większość stanowią akcje Amazon.

W 1993 roku Jeff Bezos pojął za żonę MacKenzie Scott Tuttle, która przyjęła jego nazwisko. Poznał ją, pracując w nowojorskim funduszu hedgingowym. Doczekali się trójki dzieci oraz adoptowali dziewczynkę z Chin. W styczniu 2019 roku para poinformowała o tym, że się rozwodzi. MacKenzie Bezos otrzymała połowę ich wspólnego majątku, gdy rozwód sfinalizował się 4 kwietnia 2019 roku.

Planszówka Wiedźmin zebrała ponad 10 milionów w 24 godziny

Bezos przekazuje pałeczkę

W roli CEO Bezos zostanie zastąpiony przez Andy’ego Jassy’ena, szefa Amazon Web Services. Amazon Web Services to największy na świecie dostawca usług w chmurze obliczeniowej i jeden z najbardziej dochodowych biznesów Amazona. Eksperci nie są zaskoczeni nominacją dla Jassy’ego na najważniejsze stanowisko w firmie. Od lat uważany był za jednego z głównych kandydatów na następnego CEO, a Amazon Web Services jest odpowiedzialne za lwią część zysków giganta.

Objęcie przez Andy’ego Jassy funkcji CEO Amazona jest czymś zupełnie naturalnym. Ruch ten może również wskazywać na to, że firma nie zamierza zbaczać ze ścieżki, którą w tym momencie podąża.

– ocenił w rozmowie z CNN Business Tim Hubbard z University of Notre Dame.

Źródło: CNN

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close