Polska

Wielkopolska policja rozwiesza klepsydry, aby ostrzec staruszków

Seniorzy na terenie całej Polski padają ofiarami oszustw “na wnuczka”, “na policjanta”, a w ostatnim czasie nawet “na kryptowaluty”. Funkcjonariusze mają pełne ręce roboty, ponieważ staruszkowie są bardzo narażeni na działania oszustów. Tymczasem wielkopolska policja zaczęła informować seniorów o niebezpieczeństwie w dość niecodzienny sposób.

Policjanci w sposób bezpośredni zwrócili się do seniorów poprzez klepsydry, które zostały rozwieszone m.in. w pobliżu kościołów, cmentarzy i sklepów. Plakaty pojawiły się między innymi w Rawiczu. Jak wynika z ogłoszenia:

Drodzy seniorzy! Ludzie tacy jak Wy wychowani w przeświadczeniu, że trzeba nieść pomoc potrzebującym, często padają ofiarą oszustów – osób bezwzględnych, przestępców. Oszuści, chcąc wykorzystać Waszą dobroć, podszywają się pod różne osoby. Mogą udawać Waszych najbliższych, którzy szybko potrzebują pieniędzy, żeby nie iść do więzienia gdyż spowodowali wypadek, w którym ktoś ucierpiał. Podszywają się pod funkcjonariuszy Policji, Centralnego Biura Śledczego udając, że chcą uchronić wasze pieniądze, bo ktoś właśnie włamuje się na Wasze konto bankowe.

Źródło: Wielkopolska Policja klepsydra

Państwo z dykty: Wielki wyciek danych policjantów i strażaków

Policja ostrzega przed oszustwami na wnuczka rozwieszając klepsydry

Funkcjonariusze przypomnieli, że policja nigdy nie będzie prosiła o przekazanie pieniędzy, czy oszczędności. Dodatkowo zwrócili uwagę, aby nigdy nie ufać nieznajomym, ani nie podawali haseł do kont bankowych i nie pobierali pieniędzy z banku.

Policja zwróciła uwagę, aby wszystkie takie zdarzenia od razu zgłaszać na policję pod numer 112. Często się również zdarza, że oszuści dzwonią bezpośrednio na telefon ofiary, później połączenie transferują na *112 (z gwiazdką na początku). Wówczas nieświadoma niczego ofiara sądzi, że informacje są prawdziwe. Dlatego starsi ludzie muszą trzymać się na baczności.

Jak przekazała Beata Jarczewska, rzecznik KPP w Rawiczu:

Rawiccy dzielnicowi ruszyli w teren rozwiesili ostrzegawcze ulotki w wielu instytucjach i miejscach typu sklepy, klatki schodowe bloków, banki, kościoły, urzędy gmin, sołectwa itp. Wszystko po to, by dotrzeć do jak największej liczby osób i zapobiec przestępczemu procederów.

Wśród popularnych sposób na oszukanie seniorów wyróżnia się “na wnuczka“, kiedy senior ma odebrać telefon od “bliskiej osoby”, która pilnie potrzebuje pieniędzy.  Jest także sposób “na kuferek”, “na instytucję”, “na policjanta”, a nawet “na pieniążka”, czy “amerykańskiego żołnierza”. Każdy z tych oszustw ma na celu wykorzystać dobroć oraz naiwność starszej osoby i jest tak samo obrzydliwy.

Źródło: Wielkopolska Policja, Głos Wielkopolski, Jarocińska.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close