Technologie

TikTok zapłaci 1 mld euro odszkodowania, przez luki w bezpieczeństwie?

Popularna aplikacja TikTok, która w ostatnim czasie jest coraz popularniejsza u młodych internautów, może mieć problemy. Sąd w Amsterdamie rozpatruje wniosek holenderskiej fundacji SOMI, która reprezentuje 64 tys. rodziców. Są oni zaniepokojeni brakiem wystarczającego bezpieczeństwa i ochrony najmłodszych użytkowników.

Według pozwu, który wpłynął do sądu w Amsterdamie, aplikacja TikTok nie wystarczająco chroni internautów oraz nie zabezpiecza prywatności dzieci. Rodzice twierdzą, że ich pociechy wykonują różne “zadania”, które promowane są w centrum aplikacji. Niestety przez brak moderacji często dochodzi do tragedii.

Sami twórcy aplikacji bronią się przed oskarżeniami, twierdząc, że odpowiednio dba o bezpieczeństwo najmłodszych. W tym celu konta użytkowników od 13 do 15 roku są ustawione jako “prywatne”. Moderatorzy mają za zadanie blokowanie filmów o tematyce “nieodpowiedniej”. Niestety w praktyce wygląda to zupełnie inaczej.

TikTok z blokadą we Włoszech. 10-latka zmarła przez “challenge”

Pilnuj dzieci przed aplikacją TikTok

Przede wszystkim musimy również pamiętać, że dzieci w większości przypadków inne postrzeganie rzeczywistości niż dorośli. Nie potrafią przemyśleć wielu sytuacji, a także konsekwencji swoich działań.

Przykładem jest ostatnia tragedia, która dotyczyła trzynastoletniej y chcącej odtworzyć popularny “challange” na TikToku. W tym celu zabrała do łazienki spirytus, zapalniczkę i świecę – chciała bowiem podpalić dowolny kształt na lustrze, a następnie pochwalić się wyczynem przed kolegami. Niestety doprowadziła tym samym do groźnego pożaru, który omal nie skończył się dla niej śmiercią. Prawdopodobnie jednak nigdy nie odzyska swojego dawnego wyglądu.

Dziewczynka nie miała bowiem świadomości, że podejmując tak głupie wyzwanie, może doprowadzić do wypadku. Jak przyznała matka dziewczynki w rozmowie z ABC News:

Byłam w salonie i rozmawiałam z synem, kiedy usłyszałam, jak córka krzyczy moje imię. Otworzyłam drzwi do łazienki i wszystko się paliło, łącznie z moim dzieckiem.

Obecnie trzynastolatka spędza rekonwalescencję w szpitalu, ponieważ doznała ciężkich oparzeń prawej ręki i szyi. Obrażenia były na tyle poważne, że lekarze musieli dokonać przeszczepu skóry, niestety dziecko czekają jeszcze trzy operacje.

 

W wyniku poparzenia będzie musiała zaakceptować rozległe zmiany w wyglądzie zewnętrznym i jak twierdzi jej matka:

Wiem, że kiedy się obudzi i w pełni zrozumie, co się stało, prawdopodobnie zwariuje. Ale myślę też, że jest wystarczająco silna, żeby przez to przejść.

USA chce zakazać TikToka, żeby wkurzyć Chiny… ale prezes jest Amerykaninem

TikTok zagraża bezpieczeństwu dzieci?

Jak wynika z informacji podanej przez holenderski dziennik Trouw, organizacja praw dziecka Terre des Hommes, przeprowadziła badanie wśród rodziców na temat bezpieczeństwa. Wynika z niego, że 56% rodziców obawia się, że ich dzieci nie są bezpieczne przez negatywny wpływ aplikacji, takich jak TikTok.

Źródło: Veto Media, Popularne.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close