GospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPrawoPrzemysłŚwiat

Biden rozszerza amerykański zakaz inwestowania na chińskie firmy

Biden rozszerza zakaz

Prezydent USA Joe Biden zakazał Amerykanom inwestowania w dziesiątki chińskich firm technologicznych i obronnych z rzekomymi powiązaniami wojskowymi. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie 2 sierpnia i obejmie 59 firm, w tym giganta telekomunikacyjnego Huawei. Lista firm będzie aktualizowana na bieżąco. Decyzja Bidena jest rozszerzeniem nakazu wydanego wcześniej przez byłego prezydenta Donalda Trumpa. Jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem decyzji, Chiny sugerowały, że podejmą działania odwetowe.

Zgodnie z nowym nakazem inwestorzy amerykańscy będą mieli zakaz kupowania lub sprzedawania papierów wartościowych znajdujących się w obrocie publicznym innym firmom, w tym China General Nuclear Power Corporation, China Mobile Limited i Costar Group. Biden rozszerzył poprzednią listę 31 firm o firmy inwigilacyjne, a decyzja ma na celu zapewnienie, że „osoby z USA nie finansują kompleksu wojskowo-przemysłowego Chińskiej Republiki Ludowej”.

Zakazy są celowo ukierunkowane i ograniczone, aby zmaksymalizować wpływ na cele, jednocześnie minimalizując szkody na rynkach światowych.

– powiedział jeden z urzędników Białego Domu.

Huawei powiedział niedawno, że sankcje nałożone na niego przez Stany Zjednoczone w 2019 r. wywarły duży wpływ na jego działalność w zakresie telefonii komórkowej. Stany Zjednoczone podjęły działania w związku z twierdzeniami, że firma stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa, a w lipcu ubiegłego roku Wielka Brytania oświadczyła, że ​​wykluczy firmę z budowy sieci 5G.

W pełni oczekujemy, że w nadchodzących miesiącach… będziemy dodawać kolejne firmy do ograniczeń nowego rozporządzenia wykonawczego.

– powiedział Biały Dom.

Biden zachęca do szczepień: Zrób sobie zastrzyk i wypij piwo!

Biden chce utrzymania ceł

Administracja Bidena oskarżyła również Chiny o bardziej agresywne działania za granicą i bardziej represyjne działania w kraju. Stosunki chińsko-amerykańskie mają kluczowe znaczenie dla obu stron i całego świata, ponieważ Pekin wielokrotnie wzywał nową administrację w Waszyngtonie do poprawy stosunków, które pogorszyły się za poprzednika Donalda Trumpa.

Podczas swojego pierwszego spotkania pod prezydencją Bidena w zeszłym miesiącu, najlepsi negocjatorzy handlowi obu krajów przeprowadzili „szczere, pragmatyczne” rozmowy na temat ich stosunków handlowych. Prezydent Biden nalegał jednak, aby dotychczasowe cła zostały na razie utrzymane, ponieważ chce pobudzić amerykańską gospodarkę, która mocno ucierpiała na początku pandemii, ale teraz się odradza.

Rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Wang Wenbin zasugerował, że Chiny podejmą działania odwetowe za ostatnie środki.

Chiny podejmą niezbędne środki, aby zdecydowanie chronić uzasadnione prawa i interesy chińskich przedsiębiorstw i zdecydowanie wspierać chińskie przedsiębiorstwa w ochronie ich praw i interesów zgodnie z prawem.

– powiedział.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close