GospodarkaHandelMediaŚwiat

Booking.com musi zwrócić 65 mln euro wsparcia. Przez skąpstwo zarządu

Trzyosobowy zarząd firmy Booking.com ma otrzymać premię roczną w wysokości 28 mln euro. Problem tylko w tym, że korporacja otrzymała aż 100 mln euro wsparcia rządowego, aby utrzymać miejsca pracy. Po wybuchu afery, firma została zmuszona do oddania 65 mln euro i straciła możliwość otrzymywania dalszych dotacji.

Fundusze miały zostać przeznaczone na odbudowanie firmy po kryzysie związanym z pandemią COVID-19. Pieniądze miały przede wszystkim pójść na utrzymanie stanowisk pracy oraz stabilności finansowej firmy. Jednakże trzyosobowy zarząd stwierdził, że taka okazja rzadko się przydarza, więc przeznaczyli sobie pakiet akcji w wartości 28 mln euro.

Booking.com w ogniu krytyki

Kiedy afera wyszła na jaw, holenderscy politycy nie ukrywali swojej frustracji. Minister spraw społecznych Wouter Koolmees stwierdził, że zachowanie zarządu było “nieakceptowalne”. Natomiast Szef koalicyjnych konserwatywnych chadeków (CU) Gert-Jan Segers przekazał, że było to bezwstydne, a zarząd był “po prostu chciwy”.

Liderka opozycyjnej Partii Pracy (PvdA) Lilianne Ploumen wezwała do odzyskania wszystkich pieniędzy, przeznaczonych dla firmy.

Jednakże jak zwracają uwagę eksperci, postulat Ploumen będzie ciężki do spełnienia. Wszystko dlatego, że firma przeznaczyła resztę pieniędzy na swoich pracowników i zobowiązała się do utrzymania ich stanowisk pracy przez co najmniej trzy miesiące.

Zmiany w Tarczy Branżowej. Więcej firm otrzyma pomoc. Sprawdź PKD

Przedstawiciele zarządu Booking.com poinformowali jednak, że firma zwróci 65 mln euro ze 100 mln uzyskanej pomocy finansowej. Jak głosi oświadczenie firmy, “sprawę traktują bardzo poważnie”. Tymczasem minister finansów Wopke Hoekstra przekazał, że dotacja była wsparciem dla firm holenderskich, które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii.

Według informacji prasowych, przychody Booking.com spadły w roku 2020 aż o 60% w porównaniu z rokiem poprzednim. Firma musiała wówczas obniżyć koszty i pożyczyć 3 mln euro.

Źródło: Dla Handlu, Wirtualne media

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close