GospodarkaPaństwoPolitykaPrawoŚwiatTechnologie

Salwador przegłosował Bitcoiny jako legalny środek płatniczy

Salwador legalizuje krypto

Jak informuje Reuters, kongres przegłosował propozycję prezydenta Salwadoru, aby uchwalić prawo o przyjęciu Bitcoina jako legalnego środka płatniczego, obok dotychczasowego dolara amerykańskiego. Tym samym Salwador jest pierwszym krajem na świecie, którego władze podjęły taką decyzję. Za przyjęciem wniosku prezydenta opowiedziało się aż 62 z 84 członków parlamentu. Bitcoin stanie się formalnym środkiem płatniczym w ciągu 90 dni od uchwalenia prawa.

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele argumentował, że zalegalizowanie Bitoina pozwoli na łatwiejsze transferowanie pieniędzy do Salwadoru przez jego mieszkańców, pracujących w innych krajach. Jak przekonuje prezydent Salwadoru, ponad 70% społeczeństwa nie ma dostępu do konta bankowego, ani kart kredytowych. Z kolei przekazy pieniężne, które są wysyłane przez migrantów do kraju, stanowią aż 20% produktu krajowego brutto Salwadoru. Salwador ma duże problemy z usługami transferowymi, które pożerają nawet 10% prowizji za transfery międzynarodowe. Dodatkowym problemem jest czas transferu, który trwa nawet kilka dni i często wymaga fizycznego odbioru.

Na nowym prawie zyska nie tylko mieszkańcy, ale również sam Salwador. Nayib Bukele przekazał, że rząd obecnie współpracuje z cyfrową firmą portfelową, Strike, w celu zbudowania nowoczesnej infrastruktury finansowej przy użyciu technologii bitcoin. Według polityka decyzja jego administracji przyczyni się do utworzenia nowych miejsc pracy i pomoże zapewnić integrację finansową.

To przyniesie finansowe włączenie, inwestycje, turystykę, innowacje i rozwój ekonomiczny naszemu krajowi. Rząd zagwarantuje wymienialność Bitcoina na dokładną wartość w dolarach.

– przekonywał prezydent Salwadoru.

Inwestor CD Projekt chce odwołać cały zarząd polskiej spółki

Salwador zyska czy straci?

Aby ustabilizować kwestie finansowe, Salwador zebrał zespół ekspertów, aby pomóc zbudować nowy ekosystem finansowy, oparty o Bitcoin, jako fundament bazowy.

Mamy nadzieję, że ta decyzja będzie tylko początkiem tworzenia przestrzeni, w której czołowi innowatorzy będą mogli na nowo wyobrazić sobie przyszłość finansów. Potencjalnie może ona bowiem pomóc miliardom ludzi na całym świecie.

– wyznał Nayib Bukele

Jack Mallers, założyciel i dyrektor generalny platformy płatności Strike, że decyzja prezydenta Salwadoru może przyczynić się do popularyzacji kryptowalut na świecie. Ponadto według niego “pomoże to uwolnić moc i potencjał Bitcoina dla codziennych przypadków użycia w otwartej sieci”. Przyniesie to także korzyści osobom prywatnym firmom i usługom sektora publicznego.

Reuters zwraca jednak uwagę, że przyjęcie nowego prawa przez Salwador może być problemem w trakcie rozmów o wsparciu kwotą 1 miliarda dolarów, prowadzonych przez ten kraj z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Źródło: Reuters

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close