Zdrowie i medycyna

USA planują zakup 500 mln szczepionek dla najbiedniejszych krajów

Administracja prezydenta USA Joe Bidena dostarczy w ciągu najbliższych dwóch lat 500 mln dawek szczepionki Covid-19 firmy Pfizer. Preparaty trafią do około 100 krajów.

Jak informuje CNN, administracja Joe Bidena planuje rozdysponowanie około 200 milionów dawek jeszcze w tym roku, dzięki czemu 100 mln ludzi będzie odporne na COVID-19. Reszta preparatów będzie dostarczona w 2022 roku. Stany Zjednoczone są pod międzynarodową presją, aby podnieść poziom szczepień w biednych krajach, o czym przekazywał Biden w jednym z ostatnich wystąpień.

Biały Dom nie poinformował jeszcze o swoich planach drogą oficjalną, ponieważ trwają negocjację w sprawie zakupu szczepionek. Niemniej jednak Joe Biden planuje przekazać “ważną informację” na temat szczepionek podczas swoich wizyt zagranicznych, które zaplanował od Wielkiej Brytanii.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział dziennikarzom w środę, że Biden jest zaangażowany w rozdysponowanie szczepionek, ponieważ leży to w zdrowiu publicznym i strategicznych interesach USA. Jako że Biden wyrusza w swoją pierwszą podróż zagraniczną, jego celem jest pokazanie, “że demokracje są krajami, które mogą najlepiej dostarczyć rozwiązania dla ludzi na całym świecie.”

USA: Bitcoin leci w dół, krach na giełdzie kryptowalut jest faktem. Winny Joe Biden!

Wiadomość o planie Pfizera została potwierdzona agencji The Associated Press przez osobę zaznajomioną z tą sprawą. Jednakże osoba tak chciała zachować anonimowość przed oficjalnym oświadczeniem prezydenta. Informacja po raz pierwszy została podana przez Washington Post.

USA stanęły w obliczu rosnącej presji, aby przedstawić swój globalny plan dzielenia się szczepionkami. Nierówności w podaży na całym świecie stały się bardziej widoczne, a zapotrzebowanie na szczepionki w Stanach Zjednoczonych – gdzie prawie 64% dorosłych otrzymało co najmniej jedną dawkę – gwałtownie spadło.

Źródło: BBC.com, CNBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close