PaństwoPolitykaPolskaPrawo

Idzie lato, więc Wiosna Biedronia się samorozwiązała XD

Wiosna przestaje istnieć

Zgromadzenie Ogólne partii Wiosna podjęło decyzję o samorozwiązaniu partii. Lider Wiosny, Robert Biedroń, wskazał, że decyzja ta będzie oznaczała oficjalne uruchomienie procesu konsolidacji Nowej Lewicy. Członkowie Wiosny zasilą teraz Nową Lewicę, czyli dawne SLD.

W dniu dzisiejszym Wiosna Roberta Biedronia na zgromadzeniu ogólnym podjęła decyzję o samorozwiązaniu partii. Już w poniedziałek zostaną przekazane dokumenty do Państwowej Komisji Wyborczej i do Sądu Okręgowego w Warszawie.

– przekazał Krzysztof Gawkowski.

Poseł Wiosny Maciej Kopiec zaznaczył na Twitterze, że zgromadzenie ogólne Wiosny podjęło “niejednomyślnie” uchwałę o rozwiązaniu partii.

Smutno, bo temu projektowi poświęciłem ogromną cześć życia i traktuję go niezwykle osobiście. Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie.

– napisał Kopiec.

Wiosna znowu ma kłopoty. PKW nie zna źródła jej przychodów

Miller przeciwny połączeniu

Sprawa połączenia SLD i Wiosny sięga 2019 r., kiedy po wyborach parlamentarnych partie zdecydowały o zjednoczeniu. W marcu przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty zapowiedział, że Sąd Okręgowy w Warszawie doręczył “postanowienie w sprawie partii politycznej Nowa Lewica ze stwierdzeniem prawomocności”. Oznaczało to zielone światło dla połączenia się SLD i Wiosny Roberta Biedronia.

Połączeniu formacji sprzeciwiał się Leszek Miller, który w ramach sprzeciwu odszedł Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Polityk oświadczył również, że nie zamierza przystąpić do nowej formacji Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia – Nowa Lewica.

Mamy stać się członkami Nowej Lewicy bez wyrażenia indywidualnej zgody. Mamy być masą spadkową, którą można swobodnie przerzucić do zapowiadanej partii Biedronia i Czarzastego. Każdy z nas musi zdecydować, czy przyjmuje takie warunki. Ja ich nie akceptuję, nigdzie nie przechodzę i nie życzę sobie być gdziekolwiek wcielanym. Nie jestem meblem, który można dowolnie przesuwać z pokoju do pokoju.

– powiedział Leszek Miller w krótkim nagraniu, w którym żegna się z SLD.

Lewica chciała wejść do rządu? Poseł Maciej Gdula się wygadał na Twitterze

Wiosna Biedronia, Lato Czarzastego

Wiosna Roberta Biedronia została zarejestrowana 29 czerwca 2018 pod nazwą Kocham Polskę. Na początku 2019 roku, podczas konwentu założycielskiego przyjęła nazwę “Wiosna”, a jej prezesem został Robert Biedroń (zastępując Monikę Gotlibowską). Charakter ideowy ugrupowania był socjaldemokratyczny, socjalliberalny, antyklerykalny, feministyczny i proekologiczny.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Wiosna zarejestrowała listy we wszystkich okręgach. Na komitet Wiosny oddano 826 975 głosów (6,06%), co dało jej trzecie miejsce za PiS i KE – była jedynym komitetem oprócz nich, który przekroczył próg wyborczy. Partia uzyskała trzy mandaty eurodeputowanych, które przypadły Robertowi Biedroniowi, Sylwii Spurek (pięć miesięcy po wyborach odeszła z Wiosny) i Łukaszowi Kohutowi.

W wyborach do Sejmu Wiosna wystartowała wspólnie z Razem oraz SLD. Na listach znalazło się około 100 kandydatów Wiosny, a partia uzyskała 19 mandatów w Sejmie i 1 w Senacie. Posłem z ramienia partii został między innymi Krzysztof Śmiszek, obecny partner Roberta Biedronia. Z członkostwa w Wiośnie zrezygnowała posłanka Hanna Gill-Piątek, wiążąc się z formacją Polska 2050. Partię opuściła też posłanka Monika Pawłowska, przechodząc do Porozumienia.

W zeszłym roku prezes Wiosny Robert Biedroń został ogłoszony przez SLD, Wiosnę i Lewicę Razem wspólnym kandydatem w wyborach prezydenckich w tym samym roku. W głosowaniu otrzymał tylko 2,22% poparcia, zajmując 6. miejsce wśród 11 kandydatów.

Wiosna była taktowana jak nowa jakość w polityce i nadzieja na zmiany. Wyszło jak zwykle.

Źródło: Onet

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close