NaukaPaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiatTransportTurystykaZdrowie i medycyna

Parlament Europejski poparł pomysł “paszportów szczepionkowych”

Parlament Europejski poparł paszporty szczepionkowe

Parlament Europejski poparł wydawanie certyfikatów szczepionkowych w Unii Europejskiej. Tak zwane “paszporty szczepionkowe” mają potwierdzać prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie podczas pandemii i będą obowiązywały nie dłużej niż 12 miesięcy. Tego rodzaju dokument może mieć formę zarówno cyfrową jak i papierową i będzie potwierdzał, że jego właściciel został zaszczepiony przeciwko COVID-19 lub niedawno uzyskał negatywny wynik testu albo wyleczył się z infekcji. “Paszport” ma ułatwić osobom zaszczepionym poruszanie się po Unii Europejskiej. Zdaniem przeciwników takiego rozwiązania istnieje jednak ryzyko, że jednocześnie utrudni je niezaszczepionym.

Parlament Europejski chce również zmiany nazwy paszportu na “unijny certyfikat COVID-19” zamiast proponowanego przez Komisję Europejską “cyfrowego zielonego certyfikatu”. Rezolucja została przyjęta 540 głosami za, przy 119 przeciw i 31 wstrzymujących się. Przyjęta rezolucja jest zielonym światłem do dalszych negocjacji nad ostatecznym kształtem regulacji z krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Parlament Europejski i Rada UE chcą osiągnąć porozumienie w tej sprawie jeszcze przed letnim sezonem turystycznym.

Parlament Europejski przekonuje, że posiadacze “paszportu” nie powinni podlegać dodatkowym ograniczeniom w podróżowaniu, takim jak kwarantanna, samoizolacja czy testy. Europosłowie podkreślili też, że aby uniknąć dyskryminacji osób nieszczepionych oraz ze względów ekonomicznych, kraje UE powinny “zapewnić powszechne, dostępne, terminowe i bezpłatne testy”.

Kraśnik uchylił uchwałę antyLGBT, bo miliony z funduszy się przydadzą

Rząd PiS niezdecydowany, ale jeśli trzeba…

Państwa członkowskie będą musiały zakceptować świadectwa szczepień wydawane w innych państwach członkowskich dla osób zaszczepionych preparatem dopuszczonym do użytku w UE przez Europejską Agencję Leków (EMA) – obecnie to Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Parlament Europejski zdecydował też, że to do państw członkowskich będzie należała decyzja, czy zaakceptują również świadectwa szczepień dla szczepionek wymienionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), ale niezatwierdzonych przez EMA – na przykład rosyjski Sputnik.

“Paszporty” będą również weryfikowane, by zapobiec oszustwom i fałszerstwom, podobnie jak autentyczność pieczęci elektronicznych umieszczonych na dokumencie. Dane osobowe uzyskane z dokumentów nie będą mogły być przechowywane w docelowych państwach członkowskich i nie powstanie centralna baza danych na szczeblu UE. Wykaz podmiotów, które będą przetwarzać i otrzymywać dane, będzie jawny, tak by obywatele mogli korzystać z praw do ochrony danych przysługujących im na mocy rozporządzenia o RODO.

Tu, po naszej stronie, ostatecznych decyzji jeszcze nie ma. Ale zwracam uwagę na to, że to właśnie ze strony innych państw członkowskich może nastąpić bardzo jednoznaczna presja na wdrożenie pewnych rozwiązań.

– zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: TVN24

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close