GospodarkaPaństwoPolitykaŚwiat

Bank Światowy nie pomoże Salwadorowi we wdrożeniu Bitcoina

Bank Światowy nie pomoże Salwadorowi

Bank Światowy odrzucił prośbę Salwadoru o pomoc we wdrożeniu Bitcoina jako prawnego środka płatniczego. Międzynarodowy pożyczkodawca przytoczył obawy dotyczące przejrzystości i wpływu wydobywania kryptowaluty na środowisko.

Na początku tego miesiąca kraj Ameryki Środkowej ogłosił plany, aby stać się pierwszym krajem, który formalnie przyjmie cyfrową walutę. Salwador ma na celu wykorzystanie Bitcoina jako równoległego prawnego środka płatniczego obok dolara amerykańskiego. Decyzja Banku Światowego może oznaczać, że kraj będzie miał problemy z dotrzymaniem terminu, aby zapewnić akceptację Bitcoina w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Zobowiązujemy się pomagać Salwadorowi na wiele sposobów, w tym w zakresie przejrzystości walutowej i procesów regulacyjnych. Chociaż rząd zwrócił się do nas o pomoc w sprawie Bitcoina, nie jest to coś, co Bank Światowy może wesprzeć, biorąc pod uwagę niedociągnięcia w zakresie ochrony środowiska i przejrzystości.

– powiedział rzecznik Banku Światowego.

Salwador przegłosował Bitcoiny jako legalny środek płatniczy

Bank Światowy może namieszać we wdrażaniu waluty?

Minister finansów Salwadoru Alejandro Zelaya powiedział w środę, że kraj zwrócił się do Banku Światowego o pomoc techniczną. Bank Światowy miał pomóc we wdrożeniu kryptowaluty jako oficjalnej metody płatności. Zelaya powiedział również, że rozmowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) zakończyły się sukcesem, mówiąc, że MFW „nie był przeciw” wdrożeniu Bitcoina. Jednak MFW w zeszłym tygodniu powiedział, że dostrzegł „problemy makroekonomiczne, finansowe i prawne” związane z przyjęciem Bitcoina przez Salwador.

W zeszłym tygodniu Salwador stał się pierwszym krajem na świecie, który oficjalnie zaklasyfikował Bitcoin jako legalną walutę. Prezydent Bukele powiedział, że rząd przeszedł do historii i że ten ruch ułatwi Salwadorczykom mieszkającym za granicą wysyłanie pieniędzy do kraju. Zgodnie z przepisami Bitcoin stanie się prawnym środkiem płatniczym, obok dolara amerykańskiego, w ciągu 90 dni od zatwierdzenia przez Kongres.

Gospodarka Salwadoru w dużej mierze opiera się na przekazach pieniężnych, czyli pieniądzach wysyłanych do domu z zagranicy, które stanowią około 20% PKB kraju. Ponad dwa miliony Salwadorczyków mieszka poza granicami kraju, ale nadal utrzymują bliskie więzi z miejscem urodzenia, wysyłając co roku ponad 4 miliardy dolarów.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close