NaukaPaństwoŚwiatTechnologieTransport

Chiny wystrzeliły astronautów na własną stację kosmiczną

Chiny wystrzeliły astronautów

Pierwszy od prawie pięciu lat chiński statek kosmiczny z załogą wystartował z pustyni Gobi w czwartek rano, przewożąc astronautów na nową stację kosmiczną Tiangong. Rakieta Long March-2F przeniosła trzech astronautów na statek kosmiczny Shenzhou-12 i miała zacumować w Tianhe, głównej części stacji Tiangong, około sześciu do ośmiu godzin później. To niezwykle prestiżowe wydarzenie dla kraju, ponieważ Chiny przygotowują się do obchodów 100. rocznicy rządzącej partii komunistycznej

Astronauci, 56-letni Nie Haisheng, 54-letni Liu Boming i 45-letni Tang Hongbo, zostali wcześniej uhonorowani podczas skromnej ceremonii w centrum wystrzeliwania satelitów Jiuquan. Jest to pierwsza chińska misja w kosmos od 2016 roku i najdłużej planowana, a zespół ma przebywać w Tiangong (Pałac Niebiański) przez trzy miesiące. Poprzednie chińskie misje trwały najwyżej miesiąc. Załoga będzie mieszkać na module w kształcie walca o wymiarach 16,6 metra na 4,2 metra podczas wykonywania kolejnych prac na stacji. Moduł posiada oddzielne przestrzenie mieszkalne dla każdego z nich, bieżnię do ćwiczeń oraz centrum komunikacji dla poczty elektronicznej i połączeń wideo z kontrolą naziemną.

Start był transmitowany przez państwowe media, od momentu startu do osiągnięcia orbity, z wewnętrznymi ujęciami kabiny, w której astronauci uśmiechali się, gdy niektóre przedmioty unosiły się wokół nich w zerowej grawitacji. Jonathan McDowell, astronom z Harvard Smithsonian Center for Astrophysics, powiedział, że start przebiegał gładko i zauważył, że Chiny zapewniły mu znacznie szerszy zasięg niż poprzednie loty kosmiczne, co sugeruje wysoki poziom pewności.

Nie oznacza to, że powinniśmy oczekiwać takiego samego poziomu zaufania na wszystkich etapach misji. Trudniejsze rzeczy to te, przy których Chińczycy nie mają zbyt wiele praktyki.

– powiedział.

Rosja opuszcza ISS i zbuduje własną Stację Kosmiczną

Chiny mają własną stację

Podczas misji astronauci przeprowadzą dwa spacery kosmiczne – więcej niż podczas jakiejkolwiek poprzedniej misji – i przeprowadzą różne eksperymenty, w tym testowanie nowego ramienia robota i regeneracyjnych systemów podtrzymywania życia. Aby przygotować się do misji, załoga przeszła ponad 6000 godzin szkolenia, w tym setki podwodnych salt w pełnym ekwipunku kosmicznym.

Zamierzają, od pierwszego dnia, być znacznie bardziej agresywnym w korzystaniu z tej stacji kosmicznej. Mają dwóch doświadczonych astronautów i jednego nowicjusza, ale to ma sens w przypadku lotu testowego na nową stację.

– powiedział McDowell.

Amerykańskie prawo zabrania NASA współpracy z chińskimi astronautami, co oznacza, że ​​nikt nigdy nie był na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Chiny musiały więc zbudować swoją własną stację kosmiczną. W środę urzędnicy poinformowali, że Chiny oczekują, że zagraniczni i chińscy astronauci będą wspólnie uczestniczyć w chińskiej stacji kosmicznej. McDowell powiedział, że plany Chin nie zakładały pełnej współpracy międzynarodowej i współzależności, jak w przypadku ISS, ale raczej koncentrowały się na oferowaniu prowadzenia eksperymentów na chińskiej stacji dla innych krajów lub przyjmowaniu astronautów.

Z kolei ISS ma przejść na emeryturę po 2024 r., chociaż NASA powiedziała, że ​​może nadal funkcjonować po 2028 r. Stacja Tiangong ma być znacznie mniejsza niż ISS, ale oczekuje się, że będzie miała żywotność co najmniej 10 lat. McDowell powiedział, że następna misja miała trwać sześć miesięcy, więc wydawało się, że Chiny „zwiększają swoje doświadczenie w utrzymywaniu ludzi w kosmosie i utrzymywaniu aktywnej stacji kosmicznej przez długi czas”.

Myślę, że zmierzają w kierunku stałej ludzkiej misji w kosmosie, a następne kilka miesięcy będzie miało kluczowe znaczenie, aby sprawdzić, czy wszystko idzie zgodnie z planem.

– stwierdził.

Źródło: The Guardian

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close