Biznesowi celebryciDoradztwo biznesoweFinanse i ubezpieczeniaInwestycje

Kryptowaluta IRON Finance jest bezwartościowa. Zmalała z 65 USD do 0

Miliarder Marc Cuban stracił co najmniej 500 000 USD na kryptowalucie IRON Finance, która w zaledwie kilka godzin straciła niemal 100% swojej wartości. Tysiące osób również straciło swoje oszczędności, a sami twórcy twierdzą, że “to nie oszustwo” a “problem z płynnością”.

W następnie problemów IRON Finance biznesmen Marc Cuban wezwał do zwiększenia regulacji na rynku kryptowalut, a w szczególności stablecoinów. Wszystko zaczęło się 17 czerwca, kiedy Iron Finance osiągnął wartość ok. 65 USD. Wynikało to z panicznej wyprzedaży i jak twierdzi jeden z głównych inwestorów, Fred Schebesta:

To, co się stało, jest najgorszą rzeczą, jaka mogła się zdarzyć, biorąc pod uwagę ich tokenomikę.

Iron Titanium (TITAN) – token akcji zdecentralizowanego protokołu finansowego (DeFi), który był kiedyś wart 2 miliardy dolarów – spadł do poziomu bliskiego zeru. Jak twierdzą eksperci, oliwy do ognia dolał Mark Cuban, który wcześniej zachęcał do jego kupna. Projekt opierał się m.in. na stablecoin USDC i Titan, które powiązane były do wartości 1 USD. Stablecoiny są zaś połączone do walut emitowanych przez rząd w celu utrzymania ich stabilności i wiarygodności.

Chiny banują influenserów kryptowalutowych. Bitcoin znowu leci w dół

Dzięki Iron Finance użytkownicy mogli “wybijać” nowe stablecoiny IRON, więc popyt na Titan gwałtownie wzrósł, podnosząc jego cenę. Tymczasem, kiedy jego cena spadła, to okazało się, że projekt bazuje na bardzo wątłych podstawach.

Otóż kiedy najbogatsi inwestorzy zaczęli sprzedawać swoje tokeny, to panika bankowa stała się faktem. Tak zwany “bank run” odnosi się bowiem do sytuacji, w której duży odsetek użytkowników próbuje wycofać swoje pieniądze w tym samym czasie. Osoby te wierzą, że bank, lub w tym przypadku protokół, przestanie istnieć. To właśnie spowodowało krach wartości tej kryptowaluty.

Mark Cuban
Źródło: CoinGecko

Miliarder Marc Cuban stracił setki tysięcy dolarów na niewypale IRON Finance

Niespotykana sytuacja doprowadziła do całkowitego załamania wartości tokena. Jego cena spadła z niemal 65 dolarów do 0. Z kolei Mark Cuban, który promował walutę, przyznał w rozmowie z Bloombergiem, że był “zbyt leniwy” aby dostatecznie sprawdzić ten token. Stwierdził nawet, że:

Powinny istnieć regulacje, które określą, czym jest stablecoin i jakie zabezpieczenie jest akceptowalne. Czy powinniśmy wymagać 1 dolara w walucie amerykańskiej za każdego dolara, czy też zdefiniować dopuszczalne opcje zabezpieczenia, takie jak amerykańskie obligacje skarbowe.

Kryptowaluty w ostatnim czasie wciąż tracą na wartości. Jest to wynik m.in. nowej polityki fiskalnej USA, w której Joe Biden obiecał zwiększyć kompetencje i wsparcie finansowe IRS. Na spadek cen mają także wpływ manipulacje giełdowe Elona Muska, a także działania chińskich władz wobec Bitcoina i innych walut wirtualnych.

Wielkie oszustwo na kryptowalutach. Tysiące osób straciło pieniądze

Źródło: Coindesk, Crypto Briefing, CoinGraph

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close