Biznesowi celebryciHandelInwestycjeKultura i sztukaŚwiat

New York Times: Szef Amazon Jeff Bezos kupi Mona Lisę, aby ją…zjeść?

O dziwo, tysiące osób chce żeby to zrobił.

Najbogatszy człowiek świata, czyli twórca Amazon, Jeff Bezos należy do tych osób, które mogą sobie pozwolić niemal na wszystko. Z tego samego założenia wyszli inicjatorzy petycji na portalu Change.org. Według nich miliarder powinien… kupić Mona Lisę i zjeść ją publicznie. Po co? Ponieważ mają na to swoje powody.

Petycja w sprawie zjedzenia Mona Lisy, czyli słynnego obrazu, którego namalował Leonardo Da Vinci, ma obecnie niemal 10 tys. podpisów. I choć oczywiście stworzono ją jako żart, to szybko podłapały ją media głównego nurtu, w tym The New York Times. Petycja stworzył Kane Powell, mieszkaniec Stevensville w USA.

Według mężczyzny:

Nikt jeszcze nie zjadł Mona Lizy i uważamy, że Jeff Bezos powinien zająć stanowisko i sprawić, by tak się stało.

Szef Amazon Jeff Bezos kupił sobie najdroższy jacht na świecie

Generalnie, jak zaznacza The New York Times, inicjator “petycji” nie jest w błędzie. Fakt, że od czasu namalowania dzieła na początku 1500 roku, ludzie kradli ten obraz, kopiowali go, a nawet rzucali w niego filiżanką. Nikt jednak nie ośmielił się go tak po prostu zjeść.

Źródło: change.org

Sam twórca petycji przyznaje, że jest ona jedynie głupim żartem, który narodził się na kolacji u znajomych. Mimo to jej ogromna popularność sprawiła, że dotarła nawet do Luwru, gdzie Mona Lisa jest wystawiana. Sophie Grange, zastępca dyrektora ds. komunikacji w Luwrze odpisała w mailu do nowojorskiej redakcji, że:

Widzieliśmy petycję, ale Musée du Louvre nie będzie jej komentować.

Amazon bronią fake konta na Twitterze. W tle Deep Fake i Jeff Bezos

Według Powella sam Jeff Bezos posiada znacznie więcej pieniędzy niż potrzeba. Z tego względu jego petycja to w zasadzie pewien “performance”, jak sam próbuje to tłumaczyć, który ma na celu uwidocznienie absurdalności majątku biznesmena.

Sam właściciel Amazona posiada majątek przekraczający 200 mld dolarów, a Mona Lisa została wyceniona na około 100 mln dolarów w 1962.  Dzisiaj te cena oscylowałaby wokół 850 mln dolarów, więc teoretycznie Bezos mógłby kupić to arcydzieło.

Niestety słynny obraz nie jest na sprzedaż, ponieważ należy do francuskiego skarbu narodowego. A to oznacza ni mniej, ni więcej, że według francuskiego prawa jest on kompletnie niezbywalny i nawet Jeff Bezos nie będzie w stanie go dostać.

Źródło: Change.org, The New York Times

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close