Kultura i sztukaMediaTechnologie

Uniwersytet Jagieloński pojawił się w Minecraft. Studenci zatęsknili?

Minecraft to bez wątpienia jedna z najbardziej popularnych gier wśród najmłodszych użytkowników Internetu. Tymczasem studenci Uniwersytetu Jagielońskiego wykorzystali tę platformę do odtworzenia swojej uczelni, dzięki czemu każdy gracz może zobaczyć kampus od środka, w dowolnym momencie.

Jak poinformował dr hab. Piotr Marecki, prof. UJ, na swoim Facebooku, jego studenci postanowili odtworzyć cały budynek Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ. W budynku tym na co dzień odbywają się zajęcia, jednakże na czas pandemii zajęcia musiały być przeniesione na tryb zdalny.

Uniwersytet Jagieloński pojawił się w Minecraft

Jednakże grupa studentów z III roku Zarządzania Kultury i Mediami postanowiła przygotować mapę uczelni w Minecraft. Był to projekt na zaliczenie kursu “Kultura cyfrowa XXI wieku”.

Źródło: Piotr Marecki

Rosja: Trzech 14-latków oskarżonych o terroryzm, bo chcieli wysadzić siedzibę FSB… w Minecrafcie

Jak widać grupa, w skład której wchodzili: Kuba Wydra, Maria Pieniążek, Michał Kozub, Klaudia Rejman i Aleksandra Fiutowska, poradziła sobie z zadaniem doskonale. Sam Marecki przyznał, że:

Wyobrażam sobie tylko ile energii i godzin zostało włożonych w powstanie tego projektu. Dziękuję, gratulacje i szacunek. Projekt został zakończony wczoraj, więc na razie wrzucam kilka skrinów, które dostałem od grupy.

Źródło: Piotr Marecki

Wykładowca dodał, że każdy może sprawdzić mapę w Minecraft:

Wystarczy wejść do Minecrafta w zakładkę multiplayer i po kliknięciu Add Serwer wkleić ten adres: s318594.mine.game:26213.

Jak informuje Klaudia Rejman, jedna z uczestniczek projektu:

Największą trudnością było przede wszystkim zaplanowanie i przeprojektowanie uczelni tak, aby wpasowała się w sześcienny świat gry. Zajęła się tym Maria Pieniążek i dzięki temu mieliśmy jasny plan i schemat jak budować. Najwięcej czasu zajęło samo uzupełnianie – podłogi, korytarze, ściany sal, sufity, dachy.

Maria Pieniążek wyznała, że:

Budowa w środku była wyzwaniem, ponieważ wzorowaliśmy się wirtualnym spacerem wydziału i musieliśmy nieustannie do niego zaglądać i porównywać czy wszystko się zgadza.

Całość prac nad stworzeniem wirtualnej mapy Uczelni trwała około sześciu tygodni. Nie obyło się jednak bez wyzwań. Na przykład inny uczestnik projektu, Michał Kozub, przekazał, że:

Ja bym powiedział, że najtrudniejsze było realistyczne odtworzenie wnętrz, mając stosunkowo nie tak dużo materiałów.

Minecraft pomaga w rozwijaniu umiejętności

Minecraft, to obecnie jedna z najpopularniejszych gier dla dzieci i młodzieży. Stworzył ją szwedzki programista Markus Persson, a obecnie rozwijana jest przez Mojang Studios. Jej oficjalne wydanie nastąpiło 8 listopada 2011 i od samego początku wzbudzała zainteresowanie na całym świecie. Gra dostępna jest na wiele platform i konsol, m.in. na PC, XBOX, Playstation 3 i 4 oraz New Nintendo 3DS.

Źródło: Piotr Marecki Facebook

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close