GospodarkaHandelPaństwoPolitykaPrawoŚwiatTechnologieTelekomunikacja

Przez Brexit, operator EE przywróci europejskie opłaty za roaming

EE przywraca opłaty za roaming

Od stycznia operator komórkowy EE będzie pobierał od nowych klientów dodatkowe opłaty za korzystanie z telefonów komórkowych w Europie. Osoby, które dołączą lub przejdą na wyższe poziomy od 7 lipca 2021 r., będą obciążane opłatą w wysokości 2 funtów dziennie, aby wykorzystać swoje przydziały w 47 europejskich miejscach docelowych od stycznia 2022 r.

EE jest pierwszym operatorem w Wielkiej Brytanii, który ponownie wprowadził opłaty od czasu podpisania umowy handlowej Brexit pod koniec grudnia. Od 2017 r. sieci komórkowe w krajach UE nie mogą pobierać od klientów dodatkowych opłat za korzystanie z ich telefonów w innych krajach UE. Istnieją pewne limity „dozwolonego użytku”, na przykład nie można uzyskać umowy na telefon komórkowy z Rumunii, a następnie korzystać z niej przez cały rok we Włoszech.

W styczniu 2021 r. EE, O2, Three i Vodafone stwierdziły, że nie planują ponownego wprowadzenia opłat roamingowych, mimo że Brexit dał im taką możliwość. EE powiedział jednak w czwartek, że wprowadzenie opłat „wspiera inwestycje w naszą obsługę klienta w Wielkiej Brytanii i wiodącą sieć w Wielkiej Brytanii”.

Cathay Pacific kazały pracownikom się zaszczepić, bo inaczej ich zwolnią

“Dozwolony użytek”

Klienci EE z Wielkiej Brytanii nie będą płacić dodatkowych opłat za korzystanie z ich telefonów w Republice Irlandii. Klienci EE podróżujący do 47 krajów dotkniętych kryzysem będą mogli kupić 30-dniowe karnety, aby korzystać z krajowej taryfy za granicą. Koszt tych usług będzie zależał od tego, z jakiej taryfy korzystają klienci.

W środę poinformowano, że także O2 zamierza ponownie wprowadzić opłaty roamingowe. Jednak ten operator dodaje jedynie limit danych „dozwolonego użytku” w wysokości 25 GB miesięcznie i nie będzie obciążać klientów wyższymi opłatami za korzystanie z ich telefonów w UE. Limity dozwolonego użytku są normalne i były dozwolone, gdy Wielka Brytania była jeszcze częścią UE.

Od przyszłego miesiąca Three zmniejszy limit dozwolonego użytku z 20 GB miesięcznie do 12 GB. Umowa handlowa Wielkiej Brytanii z UE mówi, że obie strony będą zachęcać operatorów do „przejrzystych i rozsądnych stawek” za roaming, ale nie zakazano opłat.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close