Business lifestyleGospodarkaPaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Książę Harry kłamał? Nadal był wspierany finansowo przez tatę

Książę Harry kłamał?

Książę Karol nadal wspierał księcia Harry’ego i księżną Meghan „pokaźną sumą” przez kilka miesięcy po tym, jak zrezygnowali ze stanowiska starszych członków rodziny królewskiej. Książę Harry powiedział w wywiadzie dla Oprah Winfrey, że jego rodzina „odcięła się finansowo” w pierwszym kwartale 2020 roku. Wnuk królowej Elżbiety II zaznaczył także, że utrzymuje rodzinę, korzystając z oszczędności, które w spadku zapisała mu księżna Diana.

Prawda okazała się jednak inna, a rzecznik Clarence House powiedział, że książę Karol nadal finansował małżeństwo do lata zeszłego roku. Wynika to z raportu wydatków dokonywanych w rezydencji syna królowej Elżbiety II. Rzecznik księcia Harry’ego powiedział, że książę Harry w swoim wywiadzie dla Oprah nie skłamał, tylko odnosił się nie do pierwszego kwartału roku, ale do pierwszego kwartału okresu sprawozdawczego fiskalnego – okresu od kwietnia do początku lipca.

Rachunki dotyczące Dotacji Suwerennej pokazują, że monarchia kosztowała 87,5 mln funtów w latach 2020-21, co stanowi wzrost o 18,1 mln funtów w porównaniu z poprzednim rokiem finansowym. Finansowanie dla obu synów księcia Karola – książąt Cambridge i Sussex – i ich rodzin przyczyniło się do wystawienia księciu rachunku na kwotę 4,5 miliona funtów. Książę Harry i Meghan wciąż byli wymieniani jako otrzymujący pieniądze z dochodów Księstwa Kornwalii Karola, mimo że opuścili monarchię pod koniec marca zeszłego roku.

Brytyjska rodzina królewska – kto do niej należy i jak to wszystko działa?

Książę Harry “wycofał się”

Przypomnijmy, że w listopadzie 2019 książę Harry wraz z żoną i synem udali się na sześciotygodniowy urlop do Kanady. W styczniu para książęca powróciła do Wielkiej Brytanii bez dziecka i za pośrednictwem swojego konta na Instagramie ogłosiła, że zamierzają zaprzestać wykonywania oficjalnych obowiązków, wynikających z bycia seniorskimi członkami brytyjskiej rodziny królewskiej. Wydarzenie, określone przed media jako Megxit (od połączenia imienia Meghan z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej niemalże w tym samym czasie – Brexit), było szeroko komentowane na całym świecie.

Elżbieta II potwierdziła, że po wspólnych dyskusjach popiera decyzję swojego wnuka, choć wolałaby, by nadal pozostał w rodzinie królewskiej. Zaznaczyła, że odejście książąt będzie związane z okresem przejściowym, w czasie którego książę Harry i Meghan będą przebywać w Kanadzie. Wiele dyskusji wywołała kwestia „niezależności finansowej”, o której para książęca pisała w swoim oświadczeniu. Dotąd większą część ich wydatków pokrywały przychody z własności księcia Karola w księstwie Kornwalii.

19 lutego 2021 królowa wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że książę i księżna Sussexu nie wrócą już do wykonywania oficjalnych obowiązków. Pozbawiła ich również patronatów oraz rang wojskowych. Para zachowała tytuły szlacheckie oraz miejsce dla księcia i jego dzieci w linii sukcesji.

Kilka dni później książę Harry wystąpił w programie The Late Late Show with James Corden, gdzie podkreślił w rozmowie z prowadzącym, że nie zrezygnował z bycia w rodzinie królewskiej, ale wycofał się. Jako główną przyczynę swojej decyzji podał nagonkę brytyjskich mediów na niego i jego rodzinę, co doprowadziło do pogorszenia jego zdrowia psychicznego.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close