Biznesowi celebryciMediaPrawoŚwiat

Prawnik Trumpa, Rudy Giuliani stracił prawo do wykonywania zawodu

Prawnik nie będzie mógł pracować w stanie Nowy Jork.

Rudy Giuliani stracił licencję prawniczą w stanie Nowy Jork. Kara ma związek z jego fałszywymi wypowiedziami na temat wyborów w 2020 roku – wynika z akt sądowych. Doradca Donalda Trump sugerował publicznie, że wybory na prezydenta USA zostały sfałszowane i namawiał wyborców do atakowania Kapitolu.

Jak informuje portal Axios.com, sąd wskazał, że Rudy Giuliani dopuszczał się wielu manipulacji, kłamstw i przeoczeń na korzyść Donalda Trumpa. Wszystko to było niezgodne z etyką prawniczą, co do której powinien się stosować.

Doradca byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, Rudy Giuliani traci licencję prawniczą

W dokumencie sądowym możemy przeczytać, że:

Stwierdzamy, że zachowanie pozwanego bezpośrednio zagraża interesowi publicznemu i uzasadnia tymczasowe zawieszenie w wykonywaniu zawodu adwokata, do czasu dalszego postępowania przed Komisją ds. Skarg Adwokackich.

Sąd przeanalizował wypowiedzi prawnika pod kątem manipulacji wyborczych. Rudy Giuliani miał wielokrotnie twierdzić na wiecach wyborczych, że doszło do fałszerstw, a Joe Biden nie jest prawowitym prezydentem USA. Do oszustw miało dojść m.in. w  Pensylwanii, Arizonie, Georgii i Michigan.

Facebook przedłużył bana dla Trumpa o kolejne dwa lata

Według sądu, zachowanie prawnika bezpośrednio przyczyniło się do wydarzeń z 6 stycznia 2021 r. na Kapitolu, w którym zginęło kilkoro obywateli USA.

Tymczasem według pozwanego, nie ma żadnego związku z jego wypowiedziami, a tym wydarzeniem. Co więcej, prawnik Donalda Trumpa twierdzi, że jego zachowanie było właściwie i korzystał z “wolności słowa”. Jego intencją było bowiem wskazanie na nieprawidłowości, których miało dojść podczas wyborów kopertowych.

Guliani obecnie musi stawić czoła wielomiliardowym pozwom o zniesławienie ze strony Martmatic i Dominion Voting Systems. Są to dwie firmy, które produkują maszyny do głosowania. Korporacje były celem  teorii spiskowych Giulianiego i innych sprzymierzeńców Trumpa.

Rudy Giuliani to były burmistrz Nowego Jorku i prokurator generalny. Był człowiekiem roku według tygodnia Time w 2001 roku.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close