Biznesowi celebryciBusiness lifestyleInwestycjeMarketingŚwiatTechnologie

Prezes Toshiba został odwołany po buncie udziałowców

Prezes Toshiba odwołany

Przewodniczący japońskiego konglomeratu Toshiba został wykluczony po buncie udziałowców. Odsunięcie Osamu Nagayamy nastąpiło po tym, jak okazało się, że firma była w zmowie z rządem w celu stłumienia interesów inwestorów zagranicznych. Niektórzy inwestorzy postrzegają wynik głosowania jako nowy kamień milowy dla ładu korporacyjnego w Japonii. Zwolennicy Nagayamy twierdzą z kolei, że cofnie to firmę, pozbawiając ją przywództwa w czasie kryzysu.

Jeden z największych udziałowców firmy Toshiba, 3D Investment Partners, który wcześniej wzywał do rezygnacji Nagayamy, z zadowoleniem przyjął rezultat głosowania.

Mamy nadzieję, że dzisiejsze ZWZ 9zwyczajne walne zgromadzenie) oznacza początek nowej ery w firmie Toshiba – naznaczonej skupieniem się na tworzeniu wartości, przejrzystości dla wszystkich interesariuszy i odnowionym zobowiązaniem do budowania zaufania wśród akcjonariuszy.

– napisano w oświadczeniu.

Amazon i Google sprawdziły fałszywe 5-gwiazdkowe recenzje

Odpowiedzialność za afery

Głosowanie odbyło się po tym, jak aktywiści akcjonariuszy Toshiby wygrali bitwę na początku tego roku o zapewnienie dochodzenia w sprawie zarzutów, że zagraniczni inwestorzy byli zmuszani do głosowania zgodnie z kandydatami zarządu. Nagayama dołączył do zarządu firmy Toshiba dopiero w połowie zeszłego roku, po rzekomym nacisku zagranicznych udziałowców.

Jest szanowanym dyrektorem, który kierował japońską firmą farmaceutyczną Chugai i był w zarządzie Sony. Zarówno gigant elektroniki, jak i były ambasador USA w Japonii John Roos wyrazili swoje poparcie dla niego. Jednak krytycy argumentowali, że Nagayama powinien ustąpić, aby wziąć odpowiedzialność za opór zarządu wobec wezwania do niezależnego śledztwa.

Nagayama ponosi największą odpowiedzialność za nominowanie kandydatów i ponosi ostateczną odpowiedzialność za postępowanie zarządu.

– powiedział wcześniej inwestor Toshiba, Effissimo.

Członek komitetu audytu firmy, Nobuyuki Kobayashi, również został wykluczony. Personalne wyniki głosowania nie zostały od razu ujawnione. Nowo wybrany zarząd spotka się później w piątek, aby omówić potencjalnego nowego prezesa.

W kwietniu dyrektor naczelny firmy Toshiba, Nobuaki Kurumatani, zrezygnował z powodu kontrowersji związanych z ofertą wykupu o wartości 20 miliardów dolarów od firmy private equity CVC Capital Partners. Oświadczenie japońskiego konglomeratu nie dało powodu do jego rezygnacji, ale spotkał się z krytyką ze strony aktywnych akcjonariuszy w związku z ofertą CVC, swojego byłego pracodawcy.

Toshiba jest jedną z najstarszych i największych firm w Japonii, z oddziałami obejmującymi różne dziedziny, od elektroniki domowej po elektrownie jądrowe.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close