NaukaPaństwoPolitykaPolskaPrawoZdrowie i medycyna

Abp Gądecki: Nie pandemia, lecz aborcja stanowi największe zagrożenie

Abp Gądecki ocenił rezolucję PE

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki celebrował mszę św. w sanktuarium Matki Bożej Ucieczki Grzeszników w Wieleniu Zaobrzańskim w archidiecezji poznańskiej. W homilii kapłan odniósł się do tak zwanego raportu Chorwata Matića, czyli przyjętej przez PE niewiążącej dla państw członkowskich rezolucji autorstwa chorwackiego eurodeputowanego – socjaldemokraty Predraga Maticia. Zapisano w niej, że “prawo do zdrowia, w szczególności prawa do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego (SRHR), jest podstawowym filarem praw kobiet i równości płci, którego nie można osłabić ani w żaden sposób znieść”.

Dokument ten dotyczy “zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego kobiet”. Już sama jego nazwa bardziej przypomina język charakterystyczny dla hodowli bydła niż rozwoju człowieka. Jest to rezolucja, która przekroczyła wszelkie dotychczasowe granice etyczne, po raz pierwszy, bowiem w tym dokumencie aborcję nazwano prawem człowieka.

– ocenił abp Stanisław Gądecki.

Rezolucja wzywa wszystkie państwa członkowskie UE do zapewnienia “powszechnego dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji” oraz zagwarantowania, że “aborcja na żądanie jest legalna na wczesnym etapie ciąży” i później, “gdy zdrowie ciężarnej jest zagrożone”. Tekst został przyjęty przy poparciu 378 eurodeputowanych i sprzeciwie 255. 42 wstrzymało się od głosu.

Jest to pogwałcenie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i kluczowych traktatów, a także orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

– wskazał abp Gądecki.

Abp Jędraszewski: To nasz obowiązek dziękować Bogu za braci Kaczyńskich

Abp Gądecki: Nie pandemia, lecz aborcja stanowi największe zagrożenie

Kapłan wskazał również, że “autorzy rezolucji – posługując się następnie wypaczoną koncepcją praw człowieka oraz sugerując nie tylko, że istnieje coś takiego jak »prawo do aborcji«, ale że jest to jedno z uznanych praw człowieka – nie wspominają wcale, że żaden z międzynarodowych dokumentów nie mówi o istnieniu takiego prawa, łącznie z dokumentami przywołanymi przez autorów rezolucji (tzn. Międzynarodowym Paktem Praw Obywatelskich i Politycznych, Międzynarodowym Paktem Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych, Konwencją w Sprawie Likwidacji Wszelkich Form Dyskryminacji Kobiet czy Europejską Konwencją Praw Człowieka”.

Dokumenty te jednoznacznie gwarantują prawo do życia, nie wspominają natomiast o prawie do zabijania.

– zaznaczył abp Gądecki.

Abp Gądecki podkreślił też, że “to nie pandemia koronawirusa, lecz aborcja stanowi dziś największe zagrożenie dla ludzkiego życia”. Powołując się na oficjalne dane Światowej Organizacji Zdrowia wskazał, że “w ubiegłym roku przeprowadzono na świecie 42 mln aborcji”.

Tymczasem liczbę ofiar koronawirusa – według danych podanych przez John Hopkins University – szacuje się na 1,8 mln.

– dodał.

Źródło: Polsat News

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close