NaukaŚwiat

Homofobia świadczy o niskiej inteligencji? Badania to potwierdzają

Badanie wykazało związek między niższą inteligencją a posiadaniem uprzedzonych poglądów na temat par tej samej płci. Okazuje się, że osoby, które cechują się homofobią, są z reguły o wiele mniej inteligentne, niż osoby bardziej tolerancyjne. Dodatkowo są bardziej podatne na manipulacje, w tym wiarę w nadprzyrodzone zjawiska.

Jak informuje portal naukowy iflscience.com naukowcy z University of Queensland w Australii przyjrzeli się związkowi między inteligencją a postawami wobec par tej samej płci. Specjaliści oparli się na wcześniejszych badaniach, które wykazały korelacje między posiadaniem niskiego IQ a wspieraniem uprzedzeń, takich jak homofobia i rasizm.

Dodatkowo jak przekonuje portal PsyPost, eksperci wskazują, że to pierwszy raz, kiedy związek między inteligencją a homofobią został zbadany w populacjach spoza USA. Autor badania Francisco Perales powiedział, że:

Pomimo znaczenia i aktualności tematu, niewiele badań zajęło się powiązaniami pomiędzy zdolnościami poznawczymi a postawami wobec kwestii LGBT.

Sośnierz tak się napalił na LGBT, że aż dostał bana na Twitterze xD

Badania potwierdzają, że homofobia świadczy o niskiej inteligencji

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym Intelligence i obejmowało próbę 11 564 Australijczyków. Naukowcy przeanalizowali dane z badania Household, Income and Labour Dynamics in Australia (HILDA) z 2012 roku. Zadawano w nim pytania oceniające zdolności poznawcze badanych osób. Dodatkowo porównano badanie HILDA z 2015 roku, w którym pytano respondentów o ich stosunek do równych praw.

Zdolności poznawcze oceniano za pomocą trzech testów: Narodowego Testu Czytania dla Dorosłych, Testu Modalności Cyfr Symbolicznych oraz Testu Rozpiętości Cyfr Wstecznych.

Perales odkrył, że osoby, które uzyskały niższe wyniki w testach, częściej nie zgadzały się ze stwierdzeniem “Pary homoseksualne powinny mieć takie same prawa jak pary heteroseksualne.” Związek ten był najsilniejszy w przypadku zdolności werbalnych. Ocena tego stwierdzenia opierała się na skali od 1 (zdecydowanie się nie zgadzam) do 7 (zdecydowanie się zgadzam).

Naukowcy odkryli, że im mniejsza inteligencja respondenta, tym większe uprzedzenie do par tej samej płci. Autorzy badania napisali, że:

Istnieją dobrze znane korelacje pomiędzy niskimi zdolnościami poznawczymi a wspieraniem uprzedzeń lub idei nieegalitarnych. Niniejsza praca dostarcza pierwszych analiz związków między zdolnościami poznawczymi a postawami wobec kwestii LGBT. Osoby o niskich zdolnościach poznawczych są mniej skłonne do wspierania równych praw dla par tej samej płci.

Związek ten był szczególnie silny, gdy oceniano zdolności werbalne. Dodatkowo utrzymywał się po kontroli zmiennych. Sprawdzano również wykształcenie oraz stosunek do religii, teorii spiskowych oraz innych zmiennych ekonomicznych i społecznych.

“Serki HOMO” zdelegalizowane? Para gejów sprankowała Polaków

Naukowcy znaleźli związek między niską inteligencją a homofobią

Portal iflscience.com przekonuje również, że:

Badanie z 2012 roku opublikowane w Sage wykazało podobną korelację pomiędzy zdolnościami poznawczymi a posiadaniem uprzedzeń. Analizując ponad 15 000 zestawów danych z Wielkiej Brytanii, naukowcy odkryli, że niższa inteligencja w dzieciństwie przewidywała większy rasizm w wieku dojrzałym.

Autorzy badania przekonują, że homofobia może zostać wykorzeniona w społeczeństwach:

Nasze wyniki sugerują, że zdolności poznawcze odgrywają krytyczną, choć niedocenianą rolę w uprzedzeniach. W związku z tym zalecamy zwrócenie większej uwagi na zdolności poznawcze w badaniach nad uprzedzeniami. Ważną kwestią jest również uwzględnienie zdolności poznawczych w modelach uprzedzeń.

Naukowcy sugerują wprowadzić strategie obejmujące zwiększony udział w edukacji młodych ludzi. Dzięki temu można uzyskać poprawę poziomu zdolności poznawczych w populacji. A to z kolei może być ważnym krokiem w kierunku zminimalizowania, a z czasem usunięcia uprzedzeń wobec par tej samej płci.

Tagi

Polecane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close