Biznesowi celebryciBusiness lifestyleGospodarkaInwestycjePaństwoPrawoŚwiatTechnologie

Facebook triumfuje! Amerykański sędzia odrzuca pozwy antymonopolowe

Facebook wygrał w sądzie

Sąd federalny oddalił dwa pozwy, złożone przez Federalną Komisję Handlu (FTC) i koalicję stanów. Amerykańskie organy regulacyjne oskarżyły firmę Facebook o tłumienie konkurencji, ale sędzia James Boasberg orzekł, że skarga antymonopolowa FTC przeciwko gigantowi portali społecznościowych była zbyt niejasna. Po tej decyzji wartość Facebooka po raz pierwszy przekroczyła 1 bilion dolarów, co czyni go ostatnią z „wielkiej piątki” firm technologicznych, która osiągnęła ten kamień milowy.

W wyroku Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych dla Dystryktu Kolumbii sędzia Boasberg napisał, że skarga FTC była „niedostateczna z prawnego punktu widzenia” i musiała zostać odrzucona, ponieważ FTC „nie przedstawiła wystarczających faktów”, aby poprzeć swoje twierdzenie, że Facebook stosował niedozwolone praktyki względem konkurencji.

Skarga FTC nie mówi prawie nic konkretnego w kluczowym pytaniu o to, jak wielką władzę miał i nadal ma Facebook na odpowiednio zdefiniowanym rynku produktów antymonopolowych. To prawie tak, jakby agencja spodziewała się, że sąd po prostu ukłoni się w stronę powszechnej mądrości, że Facebook jest monopolistą.

– napisał sędzia Boasberg.

Osobno sędzia Boasberg oddalił również pozew antykonkurencyjny wniesiony przez koalicję 45 stanów USA wraz z FTC. Pozew ten miał również na celu zmuszenie Facebooka do pozbycia się Instagrama i WhatsAppa. Dotyczyło to przejęcia dwóch aplikacji przez Facebooka w 2012 i 2014 roku. Ten pozew został odrzucony, ponieważ domniemane naruszenia miały miejsce zbyt dawno temu.

Facebook Dating pod lupą brytyjskich i unijnych organów nadzoru

Facebook przebił bilion dolarów

W marcu Facebook zwrócił się do sądu federalnego w USA o ich oddalenie, opisując skargę FTC jako „bezsensowną”. Firma stwierdziła, że ​​sprawa FTC „ignoruje rzeczywistość dynamicznej, intensywnie konkurencyjnej branży zaawansowanych technologii, w której działa Facebook”. W swoim orzeczeniu w tej sprawie sędzia Boasberg powiedział, że stany nie przedstawiły „rozsądnego uzasadnienia”, dlaczego czekały od sześciu do ośmiu lat z decyzją o pozwaniu Facebooka – argument ten wysunął wcześniej gigant sieci społecznościowych.

Ostatecznie ta akcja antymonopolowa opiera się na publicznym, głośnym postępowaniu, z których prawie wszystkie miały miejsce ponad sześć lat temu – przed premierą Apple Watch, Alexa lub Periscope, kiedy Kevin Durant nadal grał w Oklahoma City Thunder i kiedy wirus Ebola zdominował nagłówki gazet.

– napisał sędzia Boasberg.

Sędzia dodał, że zarzuty stanów jasno wskazują, że pozew mógł z łatwością zostać złożony w latach 2012-2014, a system egzekwowania przepisów antymonopolowych, który ustanowił Kongres, nie zwalnia z»konsekwencji ich wyboru.

Chociaż jest to porażka dla FTC, która zdaniem niektórych analityków może mieć reperkusje dla przyszłości prawa antykonkurencyjnego w USA, organ nadzoru może ponownie złożyć zarzuty i ma na to czas do 28 lipca. Jednak inwestorzy uznali to za ważne zwycięstwo Facebooka, a kapitalizacja firmy przebiła w poniedziałek kwotę biliona dolarów. Tym samym Facebook dołączył do bardzo wąskiego grona giełdowych spółek wartych ponad bilion dolarów. Obecnie jest to pięć firm – wszystkie technologiczne:

  • Apple: 2,25 bln dol.
  • Microsoft: 2,02 bln dol.
  • Amazon: 1,73 bln dol.
  • Google: 1,67 bln dol.
  • Facebook: 1,004 bln dol.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close