NaukaPaństwoŚwiatTransportTurystykaZdrowie i medycyna

Hongkong zakazuje lotów z Wielkiej Brytanii. Zgadnijcie dlaczego

Hongkong zakazuje lotów z Wielkiej Brytanii

Hongkong ma zakazać wszystkich lotów z Wielkiej Brytanii, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wariantu Delta koronawirusa. Wielka Brytania ma zostać sklasyfikowana jako kraj „wyjątkowo wysokiego ryzyka”, najwyżej oceniany przez Hongkong pod względem podróży pandemicznych. Zakaz wejdzie w życie 1 lipca i obejmie wszystkie przychodzące loty pasażerskie z Wielkiej Brytanii.

Zakaz oznacza, że ​​osoby, które niedawno spędziły w Wielkiej Brytanii ponad dwie godziny, nie będą mogły wejść na pokład samolotów do Hongkongu z żadnego lotniska. Władze miasta poinformowały, że decyzja została podjęta na podstawie „niedawnego odbicia” pandemii w Wielkiej Brytanii i „rozpowszechnionego szczepu wirusa Delta” w tym kraju.

Z Wielkiej Brytanii do Hongkongu odbywa się około 8 bezpośrednich lotów dziennie, wszystkie wylatują z Londynu. Nadchodzący zakaz nie ma wpływu na loty z Hongkongu do Wielkiej Brytanii. Według agencji informacyjnej Reuters, rodzice w Hongkongu, których dzieci studiują w Wielkiej Brytanii, zareagowali szokiem, że zostaną teraz rozdzieleni.

Szefowa ONZ ds. praw człowieka wzywa do odszkodowań za rasizm

Rekordowy skok w Wielkiej Brytanii

Pomimo wysokiego wskaźnika szczepień, Wielka Brytania odnotowuje obecnie zdecydowanie największą liczbę nowych przypadków w Europie dziennie. Większość nowych infekcji wiąże się z wariantem Delta, po raz pierwszy wykrytym w Indiach. Hongkong potwierdził jednak swój pierwszy lokalny wariant Delta dopiero w zeszłym tygodniu, kończąc 16-dniową passę zerowych lokalnych przypadków.

Miasto ma jedne z najbardziej rygorystycznych przepisów granicznych na świecie od 2020 roku, co pomogło utrzymać niską liczbę infekcji podczas całej pandemii. Urzędnicy twierdzą, że Hongkong odnotował ostatnio rosnącą liczbę przypadków wariantów Delta u osób przybywających z Wielkiej Brytanii, które – podobnie jak wszyscy przyjeżdżający podróżni – muszą poddać się kwarantannie.

Zakaz lotów z 1 lipca to drugi raz, kiedy Hongkong wstrzymał przyloty z Wielkiej Brytanii po zakazie od grudnia 2020 r. do maja tego roku. Hongkong już blokuje loty z kilku innych krajów z powodu rosnących przypadków szczepu Delta, w tym Indonezji, Indii, Nepalu, Pakistanu i Filipin.

Nowy zakaz pojawił się w momencie rosnących napięć w związku z niedawną presją Hongkongu na media opozycyjne i głosami sprzeciwu wobec kontrowersyjnego prawa o bezpieczeństwie narodowym. Rząd Wielkiej Brytanii powiedział, że nowe prawo „ogranicza prawa i wolności mieszkańców Hongkongu i stanowi wyraźne i poważne naruszenie wspólnej deklaracji chińsko-brytyjskiej”.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close