Kultura i sztukaPaństwoPrawoŚwiat

Szefowa ONZ ds. praw człowieka wzywa do odszkodowań za rasizm

ONZ wzywa do odszkodowań za rasizm

Rada Praw Człowieka ONZ wezwała do globalnych działań, w tym odszkodowań mających na celu „zadośćuczynienie” za rasizm wymierzony przeciwko ludziom pochodzenia afrykańskiego. Jej nowy raport wzywa również do reformy edukacyjnej i przeprosin za przejawy dyskryminacji. Wyniki raportu wskazują na rasizm w około 60 krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji, Kanadzie, Brazylii i Kolumbii. Badanie rozpoczęło się po zamordowaniu czarnoskórego George’a Floyda. Ustalenia mówią, że protesty BLM i skazanie białego policjanta były „doniosłym punktem w walce z rasizmem”.

W poniedziałkowym oświadczeniu wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Michelle Bachelet wezwała „wszystkie państwa do zaprzestania zaprzeczania rasizmowi i rozpoczęcia jego demontażu” oraz do „wsłuchiwania się w głosy ludzi pochodzenia afrykańskiego”. Raport opiera się na dyskusjach z ponad 300 ekspertami i ludźmi pochodzenia afrykańskiego i ma na celu nakłonienie narodów do podjęcia działań w celu „położenia kresu niesprawiedliwości rasowej”.

Okazało się, że stosowanie przez policję profilowania rasowego i nadmiernej siły miało charakter systemowy w dużej części Ameryki Północnej, Europy i Ameryki Łacińskiej. W raporcie stwierdzono, że rasizm był największym problemem w krajach związanych z dawnym handlem niewolnikami. Wyniki konkludują, że aby osiągnąć sprawiedliwość rasową, kraje powinny „zadośćuczynić za wieki przemocy i dyskryminacji… w tym poprzez formalne uznanie i przeprosiny, procesy mówienia prawdy i zadośćuczynienia w różnych formach”.

Firma Marks & Spencer stworzyła bieliznę inspirowaną Georgiem Floydem

Wsparcie dla Black Lives Matter

Szefowa ONZ ds. praw człowieka Michelle Bachelet powiedziała, że ​​reparacje muszą mieć nie tylko charakter finansowy, ale obejmować inne „gwarancje”, aby zapobiec przyszłym niesprawiedliwościom. Raport chwali również ruch Black Lives Matter i mówi, że grupa powinna „otrzymać finansowanie, uznanie publiczne i wsparcie”.

Państwa muszą wykazać silniejszą wolę polityczną, aby przyspieszyć działania na rzecz sprawiedliwości rasowej, zadośćuczynienia i równości poprzez konkretne, określone w czasie zobowiązania do osiągnięcia wyników. Będzie to obejmować ponowne wyobrażenie policji i reformę systemu sądownictwa karnego, które konsekwentnie przynoszą dyskryminujące skutki dla osób pochodzenia afrykańskiego.

– stwierdziła.

Komisarz ONZ z zadowoleniem przyjęła „obiecującą inicjatywę” prezydenta USA Joe Bidena dotyczącą nierówności rasowych, która polega na próbie wyrównania szans poprzez odmienne traktowanie grup rasowych w zależności od postrzeganych potrzeb.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

3 Komentarze

  1. ONZ to instytucja antydemokratyczna co widac po sposobie wybierania elit ONZ. BLM akurat doprowadzilo do zamieszek i smierci sporej ilosci osob. Wiec wsieranie zabijania i kradziezy? Nie dziekuje. Sa pokojowe mozliwosci protestow czy wyrazania swoich pogladow.

  2. ONZ jest kierowane przez Putina jak wszystkie ruchy lewicowe na Ziemi… i to jest tak samo jak z komunizmem – idee piękne a wykonanie obrzydliwe.

  3. Słusznie , proszę jeszcze o odszkodowania za nielegalne wyroki sądowe w Polsce obecnie , nielegalnie orzekane alimenty , ograniczanie praw ojców stalinizm , hitleryzm , zniszczenie Polski , zanieczyszczenie Bałtyku i przymusowy nielegalny ZUS – piramidę argentyńską. Kaktus mi wyrośnie jak się sprawiedliwości doczekam z Brukseli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close