Sport

ORLIK w Dąbrowie Biskupiej niczym biały kruk – dostępny dla nielicznych

Do naszej redakcji trafiały skargi od mieszkańców Dąbrowy Biskupiej – wsi w powiecie inowrocławskim – którzy skarżyli się na ich zdaniem fatalną jakość zarządzania boiskiem ORLIK do piłki nożnej. Ich zdaniem godziny otwarcia oraz ogólna dostępność boiska pozostawia wiele do życzenia. Postanowiliśmy się temu przyjrzeć.

Informacja o sytuacji panującej w Dąbrowie Biskupiej dotarła do nas od kilku osób, które były oburzone tym, jak są traktowani mieszkańcy. We wtorek boisko oficjalnie było zamknięte, jednak odbywały się treningi małych dzieci. Nikt nie wiedział skąd taka sytuacja, gdyż zazwyczaj jeśli obiekt jest zamknięty, to nikt na niego nie ma wstępu. Inaczej było jednak tym razem.

Zaorać i zasadzić szparagi, czyli alternatywa dla boiska

Zawodnicy, którzy również chcieli skorzystać, zostali wyproszeni, ponieważ oficjalnie obiekt nie był do ich dyspozycji. Warto dodać, że w środę 30.06. boisko również jest zamknięte na cztery spusty i nikt z niego nie może korzystać. Oburzenie mieszkańców sięgnęło zenitu, niektórzy pokusili się o bardzo niecenzuralne komentarze, inni uznali, że:

Lepiej to boisko zaorać i zasadzić szparagi, przynajmniej będzie z tego lepszy pożytek

Jakkolwiek zabawnie to nie brzmi, to oburzenie mieszkańców może być zasadne. Dotarliśmy do rozpiski godzin otwarcia boiska ORLIK w Dąbrowie Biskupiej. Sami musimy przyznać, że mocno nas one zaskoczyły. Zobaczcie z resztą sami:

ORLIK w Dąbrowie Biskupiej
Fanpage GOKSiR w Dąbrowie Biskupiej

W weekendy boisko jest otwarte od godz. 10 do 15. Mówimy o okresie wakacyjnym kiedy temperatury panujące na zewnątrz przekraczają 30 stopni Celsjusza. Z tego powodu Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Biskupiej uznał, że w godzinach największego skwaru otworzy boisko. W sam raz, by dorobić się udaru. Nie rozumiemy skąd ta decyzja i wydała nam się ona po prostu nieracjonalna. Zapytaliśmy o to GOKSiR, który w lakonicznej odpowiedzi podał:

Co do godzin otwarcia orlika w weekendy, będą one oczywiście zmienione. Większość rezerwacji jest ustalona od poniedziałku do piątku, dlatego w te dni boisko orlik jest czynne do godziny 21:00

Jak widać, interwencja mediów mogła coś pomóc, jednak na razie są to puste słowa. Będziemy śledzić sytuację, czy godziny otwarcia obiektu zostaną na pewno zmienione.

ORLIK w Dąbrowie Biskupiej dostępny tylko z animatorem

Niezrozumiałe jest dla nas natomiast to, że obiekt ma konkretne godziny otwarcia. W dużych miastach na ORLIKI można wejść praktycznie w każdej chwili i pograć w piłkę. W Dąbrowie Biskupiej takiej opcji nie ma. Być może ma na to wpływ fakt, że obiekt jest przy szkole. Zapytaliśmy jednak dlaczego godziny otwarcia są tak krótkie i dlaczego obiekt nie może być otwarty cały czas. W odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że:

Animatorzy na orliku mają w miesiącu do wypracowania określoną liczbę godzin. Umowa jest zawarta w ramach Projektu „Lokalny Animator Sportu. […]. Przedłużony czas otwarcia boiska w tygodniu jest równoznaczny z szybszym wyrobieniem godzin przez animatora, dlatego po przepracowaniu godzin orlik jest nieczynny.

Wynika z tej informacji tylko tyle, że Gmina finansuje obiekt ze środków uzyskanych z Projektu “Lokalny Animator Sportu“. Prawdopodobnie też dlatego ORLIK jest na ostatni tydzień lipca nieczynny. Jest to dla nas sytuacja niezrozumiała. W okresie wakacyjnym główne boisko w gminie nie działa. Zapytaliśmy GOKSiR, dlaczego boisko nie może być dostępne cały czas, jak ma to miejsce w innych ośrodkach, ale nie dostaliśmy odpowiedzi na to pytanie.

EURO 2020: Słowak nasłuchiwał, piłkarze trenera nie słuchali. Dramat

Zapytaliśmy także, co w takiej sytuacji mają zrobić mieszkańcy, którzy chcą pograć np. w piłkę. W Dąbrowie Biskupie są dwa boiska – ORLIK, który jest, jak widać, rzadko dostępny oraz pełnowymiarowe boisko trawiaste, które jest dostępne tylko dla lokalnego klubu sportowego. W odpowiedzi na pytanie, gdzie te osoby mają szukać miejsca do grania, dowiedzieliśmy się, że:

Na terenie Gminy Dąbrowa Biskupia jest kilka boisk zielonych, które są ogólnodostępne dla wszystkich.

Wynika z tego, że gmina pobudowała w 2010 roku boisko za 728 tys. złotych tylko po to by mieszkańcy gminy w okresie wakacyjnym oraz w weekend szukali sobie innego miejsca do grania. I tak też się stało wczoraj, gdy zawodnicy zostali wyproszeni z obiektu. Ostatecznie rozegrali mecz na prywatnej posesji, gdzie jeden z mieszkańców ma swoje własne boisko i postanowił je udostępnić młodym zawodnikom.

ORLIK w Dąbrowie Biskupiej źródłem niezgody

Z uzyskanych przez nas informacji wiemy też, że na ORLIKU niejednokrotnie był problem z zapaleniem świateł, które są zainstalowane na obiekcie. Rozmówcy twierdzili, że jest to polecenie z góry, które ma na celu oszczędność pieniędzy. Trudno nam zweryfikować tę informację, jednak podobne głosy usłyszeliśmy od kilku osób.

Dlatego gdybyście się kiedyś Państwo zastanawiali, dlaczego Słowacja leje nas na mistrzostwach, a otyłość wśród dzieci bije kolejne rekordy, to jest to jedna z odpowiedzi. Boisko za ponad 700 tys. złotych jest otwarte przez 3 tygodnie w miesiącu, z czego przez sześć dni w godzinach 10 – 15. Warto także dodać, że w okresie zimowym tj. od listopada do marca, boisko jest zamknięte na cztery spusty.

Jako że jesteśmy redakcją, która specjalizuje się w dziennikarstwie obywatelskim, będziemy śledzić, jak rozwija się sytuacja w Gminie Dąbrowa Biskupia. Sprawdzimy też, czy obietnica dana przez GOKSiR, że godziny otwarcia w weekendy będą zmienione, zostanie dotrzymana.

Na koniec dodamy ciekawą fotografię, którą zrobiliśmy na obiekcie w Dąbrowie Biskupiej:

Zakaz wjazdu

Aż chce się zażartować i doczepić tabliczkę:

DOTYCZY WSZYSTKICH TYCH, KTÓRZY CHCĄ POGRAĆ W PIŁKĘ.

Tagi

Polecane artykuły

3 Komentarze

  1. Śmiechu warte, to prawda. Nie można iść i pograć z dzieckiem w piłkę. Warto jeszcze dodać, że gdy nie ma pogody – pada deszcz i w okresie zimowym- dzieci które trenują piłkę, grają w mróz i deszcz, a w szkole jest sala z której mogą korzystać. W zeszłym roku dzieci w kurtkach grały na dworze bo ciężko było udostępnić salę. Została udostępniona dopiero w grudniu

  2. Gmina Dąbrowa Biskupia, to Gmina pełna absurdów. Proszę zwrócić również uwagę na kwestie dotyczące bezpańskich zwierząt . Gmina ma podpisana umowę ze schroniskiem w Łodzi , oddalonym od Dąbrowy o ponad 100km, pomimo tego że najbliższe schronisko mieści się w Inowrocławiu (jakieś 20km od Dąbrowy !) Wszędzie biegają psy i koty, z którymi nikt nic nie robi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close