GastronomiaHandelPaństwoPolskaRynek pracyŚwiatTransportTurystyka

Brak kierowców ciężarówek zagraża słodyczom Haribo

Haribo ma problemy przez brak kierowców

Niemiecki gigant cukierniczy Haribo powiedział, że ma problemy z dostarczaniem słodyczy do sklepów w Wielkiej Brytanii z powodu braku kierowców ciężarówek. Branża transportowa obwinia pandemię i Brexit za tysiące niewypełnionych miejsc pracy kierowców ciężarówek. Rząd stwierdził, że podjął działania, zwiększając zdolność do egzaminów na prawo jazdy dla samochodów ciężarowych i finansując praktyki.

Problemy dotyczą wszystkich słodyczy Haribo, w tym Goldbears i Tangfastics. Firma powiedziała, że ​​„współpracuje z partnerami z branży spożywczej i napojów”, aby rozwiązać ten problem. Stowarzyszenie Transportu Drogowego ocenia, że ​​obecnie brakuje około 60 000 kierowców.
Szacuje się, że w zeszłym roku z powodu pandemii Covid-19 nie odbyło się około 30 000 egzaminów na prawo jazdy dla kierowców samochodów ciężarowych.

Branża transportowa jest jednym z wielu sektorów, które mają problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników, gdy gospodarka ponownie się otwiera. Kate Shoessmith, zastępca dyrektora generalnego Konfederacji Rekrutacji i Zatrudnienia, powiedziała w zeszłym miesiącu BBC, że przed pandemią wielu kierowców ciężarówek w Wielkiej Brytanii było obywatelami krajów UE, zwłaszcza Rumunii i Bułgarii. Pozostali w Wielkiej Brytanii po referendum w sprawie Brexitu, ale zaczęli wyjeżdżać, gdy uderzył koronawirus.

Albo pozyskali pracę w swoich krajach ojczystych, albo uważają, że powrót do Wielkiej Brytanii nie jest właściwy, czy to z powodu Brexitu, czy pandemii.

– dodała Shoesmith.

H&M notuje spadki sprzedaży w Chinach po… wsparciu Ujgurów

Nie tylko Haribo

Rzecznik brytyjskiego rządu zapowiedział, że władze Wielkiej Brytanii pracują nad rozwiązaniem problemu.

Pracujemy z przemysłem i podjęliśmy już działania w sprawie niedoborów kierowców samochodów ciężarowych, w tym zwiększenie zdolności do testów zawodowych i finansowanie praktyk. Jednak większość rozwiązań prawdopodobnie jest napędzana przez przemysł, a postępy w testowaniu i zatrudnianiu są już poczynione, a także duży nacisk na poprawę płac, warunków pracy i różnorodności.

– stwierdził.

Problem nie dotyczy jednak tylko Haribo i kierowców ciężarówek, ale całej gospodarki Wielkiej Brytanii. Najnowsze dane dotyczące zatrudnienia pokazują, że jedna na 20 osób, które oferują pracę, nie mogą znaleźć chętnych. Tak jest na przykład w hotelarstwie, które ma trudności ze znalezieniem personelu. Tamara Hill, doradca ds. polityki zatrudnienia w British Retail Consortium, mówi, że braki byłyby tradycyjnie uzupełniane przez pracowników spoza Wielkiej Brytanii.

Na ten niedobór wpłynęły bariery w nowych przepisach imigracyjnych w Wielkiej Brytanii i ograniczona opłata za praktykę zawodową, która nie obejmuje umiejętności, których obecnie brakuje.

– stwierdziła.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close