GospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPrzemysłRynek pracyŚwiat

Wzrost liczby miejsc pracy w USA przyspiesza po ponownym otwarciu

USA notuje wzrost zatrudnienia

Jak wynika z oficjalnych danych, wzrost zatrudnienia w USA przyspieszył w czerwcu wraz z kontynuacją ożywienia gospodarczego. Pracodawcy stworzyli w zeszłym miesiącu o 850 000 więcej miejsc pracy, niż oczekiwano. Wzrost napędzany jest nowymi stanowiskami w barach i restauracjach, handlu detalicznym i edukacji.

Jak podało amerykańskie Biuro Statystyki Pracy, pomimo wzrostu zatrudnienia, stopa bezrobocia w USA nieznacznie się zmieniła i wyniosła 5,9%. Dzieje się tak, ponieważ różne branże oferują zachęty do walki z niedoborem pracowników. Chociaż liczba wolnych miejsc pracy osiągnęła rekordowy poziom 9,3 miliona, firmy takie jak McDonald’s i Chipotle z branży hotelarskiej, podniosły płace minimalne w swoich restauracjach firmowych, aby zachęcić nowych pracowników.

Nowe miesięczne dane pokazały, że średnie godzinowe zarobki w USA wzrosły w zeszłym miesiącu o 0,3% po wzroście o 0,4% w maju. Chociaż ponad połowa miejsc pracy dodanych w czerwcu dotyczyła rekreacji i hotelarstwa, zatrudnienie w tych sektorach wciąż spada o około 2,2 miliona w porównaniu z poziomem sprzed pandemii.

Jednak prezydent Biden jest zdania, że liczby oznaczają „historyczny postęp, który wyciąga krajową gospodarkę z najgorszego kryzysu od stu lat”.

Odkąd objąłem urząd, dzięki niesamowitej pracy całego zespołu stworzyliśmy ponad trzy miliony miejsc pracy. To więcej miejsc pracy niż kiedykolwiek powstało w ciągu pierwszych pięciu miesięcy jakiejkolwiek prezydentury we współczesnej historii.

– stwierdził prezydent USA.

Donald Tusk wraca do polskiej polityki. Kaczyński ma prawdziwe kłopoty

Dobra tendencja

Niektórzy eksperci twierdzą, że dane sugerują, że napędzanie ożywienia gospodarczego USA.

Kluczowy dla nas był fakt, że wzrost liczby miejsc pracy był napędzany przez sektor usług, sygnalizując silne pozytywne tempo w tych obszarach. Przypomina nam również, jaką różnicę robi rok! W kwietniu zeszłego roku około 15% ludzi w USA było bezrobotnych – liczba gorsza niż w czasie światowego kryzysu finansowego.

– powiedział Xian Chan, dyrektor ds. inwestycji w zarządzaniu majątkiem w HSBC.

Sytuacja wygląda jednak tak, że nie ma wystarczającej liczby pracowników, aby obsadzić wolne stanowiska. Ankiety sugerują, że niektórzy ludzie wahają się przed ponownym wejściem na rynek pracy ze względu na zagrożenia zdrowotne, problemy z opieką nad dziećmi i zasiłki dla bezrobotnych.

Zgodnie z pakietem ratunkowym o wartości 1,9 biliona dolarów, który prezydent USA Joe Biden podpisał w marcu, niektórzy pracownicy mogą otrzymać tygodniowy dodatek w wysokości 300 dolarów, jeśli nie mają pracy. Jednak co najmniej 25 stanów zdecydowało się przedwcześnie obniżyć zasiłki dla bezrobotnych, więc ludzie nie są przekonani do pozostania w domu.

Wraz z ożywieniem gospodarczym, popyt na pracę jest silny, a liczba miejsc pracy osiągnęła rekordowy poziom. Teraz to tylko kwestia nadrobienia zaopatrzenia.

– powiedział John Leiper, dyrektor ds. inwestycji w Tavistock Wealth.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close