InwestycjeKultura i sztukaOchrona środowiskaPaństwoPolitykaPolskaTurystyka

Łódź będzie walczyć z betonozą! Miasto zmienia projekt rewitalizacji rynku

Łódź walczy z betonozą

Już niedługo ruszą prace w ramach rewitalizacji Starego Rynku w Łodzi. Łódź zdecydowała się jednak poprawić pierwotny projekt. Nowy zakłada, że na rynku będzie więcej zieleni i mniej “betonozy”. Teraz łódzki ratusz rozpoczyna procedurę przygotowania przetargu na wybór wykonawcy. Jest szansa, że prace budowlane wystartują jeszcze w tym roku.

Zakończyliśmy etap projektowania i rozpoczynamy procedurę przygotowania przetargu na wybór wykonawcy. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to jeszcze w tym roku wystartują prace budowlane. Remont tej przestrzeni to początek zmian tego miejsca, zapomnianego, i pozbawionego życia… Jednak jedno możemy powiedzieć – czas na zmiany na Starym Rynku, który stanie się po przebudowie jedną z największych atrakcji nie tylko dla łodzian, ale również dla turystów.

– mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent miasta Łodzi.

Łódź ma bogatą historię Starego Rynku. Niestety, trudną i smutną historię. Istniało bowiem tutaj getto, które wyburzono wraz z synagogą. W miejscu zniszczonych kamienic założono park i wybudowano nowe kamienice.

Historia tego miejsca jest trudna, szczególnie gdy odnosimy się do czasów II wojny światowej. To tutaj był teren getta, który wyburzono wraz z synagogą, która stała przy Starym Rynku. W miejscu zniszczonych kamienic założono park i wybudowano nowe kamienice. Teraz jesteśmy tutaj z programem rewitalizacji, w który zaangażował się już sektor prywatny. Skrzyżowanie ulicy Zachodniej z Ogrodową odzyskało dwa narożniki, a przy ulicy Drewnowskiej powstają setki mieszkań. Miasto przebuduje też ulicę Północną i plac Wolności, który pierwszy raz w swojej historii stanie się zielony.

– dodaje Pustelnik.

Łódź posadzi 20 TYSIĘCY drzew przy dwupasmówkach

Łódź zmienia projekt

Łódź postanowiła powalczyć z betonozą. Na placu Starego Rynku w centralnej części znajdą się dwie fontanny każda z czterema wodotryskami. W stronę północną od miejsca usytuowania fontanny znajdzie się przeniesiony obelisk upamiętniający nadanie Łodzi praw miejskich. Na placu w pobliżu fontanny zostanie wyznaczonych 6 oddzielnych zieleńców, na których przewidziano nasadzenia jesionów pensylwańskich. Wokół zieleńców zostaną rozmieszczone ławki.

Stare murki oporowe zostaną zastąpione nowymi (łącznie 11 zieleńców otoczą murki), dodatkowo po stronie zachodniej przewidziano nowe nasadzenia klonów pospolitych. Między zieleńcami położonymi w centralnej części a zieleńcami usytuowanymi po wschodniej i zachodniej części placu powstaną dwa rzędy zadaszeń, po siedem sztuk w każdym. Plac rynku zostanie wykonany z płyt granitowych z odpowiednio rozmieszczonym oznakowaniem ostrzegawczym dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie istniejące schody zostaną zastąpione pochylniami o spadku nie przekraczającym 6% w celu umożliwienia dostępu na plac osobom z niepełnosprawnościami.

Różnicę pomiędzy starą a nową wersją projektu widać gołym okiem:

 

Fot. UM Łódź

 

Fot. UM Łódź
Fot. UM Łódź

Źródło: UM Łódź

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close